Ana SayfaGündemYeni Havalimanı'nın İsmi Belli Oldu.

Yeni Havalimanı’nın İsmi Belli Oldu.

İstanbul’un yeni havalimanı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından, yabancı konukların da yer aldığı törenle açıldı. Erdoğan, “Bugün burada, sizlerle iki büyük mutluluğu bir arada yaşıyoruz. Dünyanın en büyükleri arasında yer alan Havalimanımızın açılışı yurtdışından gelen kıymetli dostlarımızla birlikte yapıyoruz. Bunun yanında Cumhuriyetimizin 95’inci kuruluş yıldönümünün gururunu yaşıyoruz” dedi.

Erdoğan törende özetle şunları söyledi:

ONA PAHA BİÇİLEMEZ

“İSTANBUL bizim sadece en büyük şehrimiz değil, aynı zamanda ülkemizin en değerli markasıdır. Şair ne güzel söylemiş. Bu şehri İstanbul ki bi-mislü bahadır. Bir sengine yekpare, Acem mülkü fedadır. Bir gevher-i yekpare iki bahr arasında. Hurşıd-i cihan-tab ile tartılsa sezadır. Şimdi bunu, günümüz Türkçesiyle tekrarlayacak olursak: Bu İstanbul şehri ki, ona paha biçilmez. Tüm Acem mülkü feda olsun, onun tek bir taşına. Öyle bir incidir ki, iki deniz arasında. Yeridir dünyanın güneşiyle tartılsa. Paha biçilmez bu şehre yaptığımız böylesine bu büyük eser. İşte bunun için adını İstanbul verdik. Hayırlı olsun.

İstanbul havalimanımızı yapmak için 2013 yılında kolları sıvayıp ihalesini gerçekleştirdiğimizde, pek çok çevrenin bu projenin sonunun gelip gelmeyeceğini merak ettiğini biliyorum. Buraları iyi bilirim. Maden ocaklarının olduğu zamanları iyi bilirim. Sayın Binali Yıldırım’la helikopterle birkaç kez buraları dolaştığımızda, ‘Buraları havalimanı yapalım’ dedik. Çevre düzenlemesi yapmak suretiyle, bir taraftan yoldan geçerken, bir taraftan gölleri izleyerek, görerek geçmek insanlara bir başka keyif verecektir.

KONTUAR KONVOYU: CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, İstanbul Havalimanı’na ‘Can’ adlı uçakla geldi. Makam aracıyla İstanbul Havalimanı’nın terminal binasına geçen Erdoğan, burada yetkililerden bilgi aldı. Beraberindekilerle terminal binasında bir süre yürüyen Erdoğan, konuklarla fotoğraf çektirdi. Erdoğan, kullandığı elektrikli araçla bilet işlemlerinin yapıldığı THY kontuarına gitti. Görevliler de Erdoğan’a, günün anısına biniş kartı verdi.

Cumhurbaşkanı, törenin yapıldığı bölümde, açılışa katılan yabancı devlet ve hükümet başkanlarını selamladı. Ardından da aile fotoğrafı çektirildi. Tören için oluşturulan dev sahnede kürsü olarak havalimanının özgün tasarımlı kontrol kulesinin minyatürü hazırlandı. Erdoğan törenin ardından dış hat terminalini gezip bilgi aldı. Türk yıldızları ve Solo Türk açılış öncesi gökyüzünde muhteşem bir gösteriye imza attı.

En popüler