Ana SayfaGündemYeni bir heyecan arayışında olanları için: Uzakdoğu sporları rehberi

Yeni bir heyecan arayışında olanları için: Uzakdoğu sporları rehberi

Uzak Doğu sporları bundan binlerce yıl önce ilk defa ortaya çıktıklarında, çoğu zaman silahsız bir biçimde askerlerin veya sivillerin kendilerini savunabilmesi için icat edilen dövüş biçimleridir. Ancak zaman geçtikçe bu dövüş biçimleri belirli kurallara oturtulmuş ve spor halini almıştır. Yıllar içinde farklı felsefi görüşlerin öğretilerinin de benimsendiği bu sporlar, yalnızca bedensel değil zihinsel gücün de ortaya konduğu fiziksel aktivitelerdir ve günümüzde ‘dövüş sanatı’ adıyla anılmaktadır.  Aşağıda, bu sporlardan bazılarını bulabilirsiniz:

Karate-do

Japonya’dan çıkan karate, aslında çıplak el anlamına gelen birleşik bir sözcüktür. Milattan önceki yıllarda, köylülerin kendilerini savunmak için bulduğu bu dövüş sanatı, sonraki dönemlerde samurayla tarafından ilerletilerek bir spor halini almıştır. Bu silahsız dövüş sporunda vücudun denge kazanarak her bir uzvunun bir silaha dönüşmesi hedeflenmektedir.

Kendo

Eskrime benzeyen bir spor olan Kendo sporunda bazı araçların kullanılması zorunludur. Bunlar genellikle bambu ağacından yapılmış bir kılıç, bir miğfer ve üst vücuda giyilen bir zırhtır. Kılıç anlamına gelen ken kelimesinden türeyen kendo adı, kılıç yolu gibi bir anlam ifade eder. Diğerleri gibi bir dövüş sporu değil, bir kılıç kullanma sanatıdır.

Jiu-Jutsu

Bir başka Japon savunma sanatı olan Jiu-Jutsu, vücutta en hassas bölgelere uygulanan bükme, vurma veya boğma gibi hareketleri içerir. Diğer Uzak Doğu sporlarının aksine çok fazla kuralı olmayan Jiu-Jutsu’nun geçmişi çok eskidir ve silahlarını kaybeden savaşçıların kendilerini savunmak amacıyla geliştirdiği bir yöntemdir.

Judo

Judo’da en önemli şey hızdır. Nitekim bu sporun anavatanı olan Japonya’da ju kelimesinin anlamı da çeviklik demektir. Buradaki amaç çoğunlukla rakibin dengesini bozmak ve onun tarafından gelen darbeleri çok iyi karşılamayı başarabilmektir. 19’uncu yüzyılın sonlarında Jiu-Jutsu yapanlar tarafından geliştirilen bu spor, bugün dünyada milyonlarca kişinin uğraş alanıdır.

Taekwon-do

Ya da bildiğimiz adıyla tekvando, Kore’den dünyaya yayılan bir spor çeşididir. Ayak anlamına gelen tae, ve el anlamına gelen kwon kelimelerinden oluşan bu sözcük, herhangi bir silah kullanmadan savunmayı hedeflemeyi ifade eder. Tarihi binlerce yıl öncesine dayanan tekvando 4 ana bölümden oluşmaktadır: temel teknik ve tek başına dövüşün öğrenildiği poomse, ikili dövüşlere başlanılan gyorugi, kişisel savunmanın anlatıldığı hosinsul ve son olarak da uzmanlaşmanın sağlandığı kyopka.

Kung-fu

Çin’den çıkan Kung-fu, bu ülkenin dilinde çok çalışmayı öven bir anlama sahiptir. Silah kullanılmayan Kung-fu’da meditasyon ve dövüş hareketlerini bir araya getirebilmek esastır. Hareketli bir spor olan Kung-fu’nun, tıpkı Jiu-jutsu gibi çok fazla kurala sahip olmadığını söyleyebiliriz.

Muay Thai

Tayland boksu olarak da bilinen Muay Thai’yi diğer dövüş sporlarından ayıran en önemli özelliği, rakibe saldırmada yumrukların yanı sıra diz, dirsek ve tekmenin de kullanılıyor olmasıdır. Güney Asya’da 800 yıl öncesine dayanan bir geçmişe sahip olan bu spor, askerlerin hem kendilerini savunmaları, hem de daha dayanıklı olmaları için ortaya çıkmıştır. Kondisyon ağırlıklı Muay Thai’de nefes çalışması temelde yer alır.

Uzak Doğu sporları, özellikle yeni bir egzersiz türü arayışında olanlar için iyi bir alternatif olabilir. Eğer siz de yaptığınız egzersizleri biraz renklendirmek istiyorsanız, size en uygun olduğunu düşündüğünüz bir Uzak Doğu sporuna başlayabilir, bu sayede bir yandan fiziksel dayanıklılığınızı arttırırken diğer yandan da şimdiye kadar bildiklerinizden çok farklı öğretilerle dolu bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

En popüler