Ana SayfaGenelYanlış Hareketlerden Nasıl Kaçınılır

Yanlış Hareketlerden Nasıl Kaçınılır

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve kendini dinç hissetmek her insanın isteyeceği bir şeydir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak ve kendini dinç hissetmek her insanın isteyeceği bir şeydir. Günümüz toplum yaşayışında bireyler hareket etmekten ve egzersiz yapmaktan uzaklaşmış, sağlıklarını koruyabilmeleri için boş zamanlarında spor yapmak bireyler için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ancak spor yaparken kişinin kendisine zarar vermemesi için, bedenini iyi tanıması ve planını bünyesine uygun hazırlaması gerekmektedir.

Yanlış hareketlerden nasıl kaçınılır?

Spor esnasında kaslara ya da kemiklere verilebilecek zararlar; basit kramplar ve burkulmalardan, kas yırtılmaları ya da doku zedelenmeleri gibi ciddi sakatlıkları kapsar. Hal böyle olunca egzersizlerin bu ve benzeri sakatlıklara yol açmaması için özellikle dikkat edilmelidir.

Öncelikle standart egzersiz programlarının ve hareketlerin yine standart bünyeler için hazırlandığı bilinmelidir. Kişi astım, kalp sorunları ya da benzeri kalıcı sağlık sorunlarına sahipse, tüm egzersiz programını doktor denetiminde oluşturmalıdır.

Bununla birlikte her insanın performansı ve dayanıklılığı değişim gösterir. Herhangi bir sakatlığa yol açmamak adına, tüm egzersiz programlarına temkinli yaklaşmak doğru olacaktır. Örneğin vücut geliştirme sporu ile ilgileniyor ve bu noktada kendinize egzersizler belirliyorsanız, öncelikle hafif tempoda hareketlerinizi uygulayın. Ağırlık kaldıracak iseniz daha hafif ağırlıklarla başlayarak zamanla temponuzu arttırın.

Ya da koşu ve türevi sporlara ilgilenen birisinin başlangıç idmanını bir kilometreyi koşmak değil bir kilometreyi yürümek olmalıdır. Ancak burada önemli detay şudur ki; idman, kişiye kolay geldiği müddetçe gelişime katkısı az olacaktır. Kişi kendine en uygun tempoyu bulmalıdır. Öyle ki o seviyedeki egzersizler, ne sonrasında ciddi sakatlıklara sebep olacak kadar ağır; ne de kasları hiç yormayacak kadar hafif olmalı. Kasları sadece yoracak ancak onlara zarar vermeyecek miktarda mesafe koşulmalı, ya da ağırlığı kaldırılmalıdır. Bu optimum düzeydeki idmanlar istenilen sonuçları almanın yegane yöntemidir.

En popüler