Ana SayfaGündemTürklerin ve Rusların yeni avcıları

Türklerin ve Rusların yeni avcıları

Türklerin ve Rusların geliştirdiği araç ve silahların bazıları savunma teknolojisinin geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. İşte Rusların ve Türklerin ölüm makineleri….

Türklerin ve Rusların geliştirdiği araç ve silahların bazıları savunma teknolojisinin geldiği son noktayı gözler önüne seriyor. İşte Rusların ve Türklerin ölüm makineleri….

Rusların T-14 adını verdiği bu son model tank özellikle Batılı askeri uzmanları endişelendiriyor; zira şu an NATO’da kullanılan tankların da üzerinde önemli özellikerle donatılmış durumda..

T-50, herhangi bir Rus uçağından daha uzun süren 1500 km’lik bir süpersonik menzil ile sürdürülebilir süpersonik uçuşu idare edebilecek şekilde donatıldı..

Yeni nesil uçuş kılıfı, T-50 pilotunun deniz seviyesinden 22 km yükseklikte bile güvenli bir şekilde çıkmasını sağlıyor..

,T50 pilotunun taşıdığı kaskın birkaç farklı ekranı bulunuyor. Ancak pilotlar hayati kararları kaskın tepesinde bulunan dahili ekrana bakarak veriyor..

Rusya, yaşlanan Soğuk Savaş dönemi termonükleer silahlarını, kıtalar arası balistik füzelerin (ICBM’ler) yeni ekipmanları ile güncelliyor. Moskova’da 2015 Zafer Günü geçit töreninde gövde gösterisi yapan RS-24 Yars, 2007’de test edildi. Araçta bulunan her 20,9 metrelik (68,6 fit) füze, füze savunma sistemini yenmek için tasarlanmış ve birbirlerinden bağımsız hedeflere fırlatılabiliyor..

Rusya’nın tüm nükleer silahları kara araçlarına monte edilmemiş. Elden geçirilmiş nükleer bombalar, yeni nesil Borei sınıfı nükleer denizaltılara yüklenecek..

Alexander Nevsky adıyla tanınan denizaltı, ülkenin yeni RSM-56 Bulava füzelerinden 16’sını taşıyor. Bu füzelerden 10’u bağımsız şekilde hedefe kilitlenebiliyor. Füzelerin kapasitesi 150 kiloton..

Sekizinci nesil helikopterin testlerine başlandı. Mi-28N’de, 30 mm’lik bir Shipunov 2A42 topu ana silah konumunda. Top, hafif zırhlı araçlar için 1,500 metre ve hafif hedefler için 4,000 metrelik etkili. 30 milimetrelik, dakikada 800 kadar mermi ateşleyebiliyor..

Tamamen yerli olan MPT-76, özellikleri ile göz kamaştırıyor. MKE Silah Fabrikası’ndaki törenle, Türk mühendislerince tasarlanan yerli üretim Milli Piyade Tüfeği (MPT-76), Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Bakın bu müthiş silahın nasıl özellikleri var?.

Dakikada 650 atım yapabilmesi ve 600 metre menzile sahip olması nedeniyle dikkatleri üzerine çeken MPT 76, özellikleri ile dikkat çekiyor. Kar, yağmur, bataklık demeden çalışmaya devam eden MPT-76 Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en değerli silahları arasında yer alacak.

*Ağırlık: 4,1 kg. (aksesuarsız)
*Uzunluk: 920 mm (Dipçik kapalı, 16″ namlu)
*Dağılım: Azami 4 MOA / 100 metre
*Etkili Menzil: 600 metre.

En popüler