Ana SayfaGenelTürk Valentino Amerika'da...

Türk Valentino Amerika’da…

Hollywood star adayımız Rüşdü Bey’in bir benzerlik sayesinde değişen hayatını anlatmaya başlamıştık. Rüşdü Bey, henüz bir Sanayi Mektebi öğrencisiyken meşhur artist Rudolph Valentino’nun ölümünden sonra arkadaşlarının ısrarı ile meşhur Fransız sinema müesseselerine bir mektupla müracaat etmiş ve muhtelif şekilde çıkarılmış 25 fotoğrafını mektupla göndermişti. Bu müesseselerden bazıları derhal kendisine bir cevap yazarak, 4 bin Frank vermek ve kendisini mükemmel bir sinema artisti olarak yetiştirmek üzere mukavele imzalamaya hazır olduklarını bildirmişlerdi.

Rüşdü Bey, Fransa’dan aldığı mektuptan bir hafta sonra yola çıktı. Yol parasının büyük bir kısmını ileride oğlu Türkiye’nin siyasi hayatında büyük rol oynayacak bir tüccar karşılamıştı. Diğer ihtiyaçları ve harçlığı da Sanayi Mektebi’nden arkadaşları tarafından karşılanmıştı. Rüşdü Bey, kendisini tanıyan bir avuç kalabalık tarafından Fransa’ya uğurlandığında tatlı bir heyecan duyuyordu.

Fransız Raphael Hervè Vital, kendini ispatlamaya çalışan genç bir yapımcıydı. Babası Toulouse’un ünlü mimarlarından biriydi ve oğlunun tüm servetini sinemaya yatırmasından son derece kaygılıydı. Fakat oğlunun Türkiye’den getirdiği genç adamı görünce önceki tüm düşüncelerini bir daha gözden geçirecekti.

Raphael Hervè Vital, ilk olarak Rüşdü Bey’in oyunculuğa olan yatkınlığını ölçtü. Rüşdü Bey’in Rudolph Valentino’ya olan benzerliği tartışılmazdı fakat oyunculuk konusunda onun eline su dökecek yetenekte değildi. Ayrıca Rüşdü Bey’in Fransızcası da bir filmde rol almak için yeterli değildi. Hem oyunculuk eğitimine hem de dil eğitimine ihtiyacı vardı. Raphael Hervè Vital bunlara karşın hemen Rüşdü Bey’le bir sözleşme imzaladı ve onlarca fotoğrafını çektirip bunları Hollywood’a gönderdi.

Genç yapımcı bir hafta sonra Seven Arts firmasının sahibi Lubitsch Peters’den bir davetiye aldı. Kendisini Rüşdü Bey ile birlikte Hollywood’a davet ediyordu. Hemen kabul etti.

1927 yılının 21 Ağustos’unda, Rudolph Valentino’nun ölümünden neredeyse bir yıl sonra Türk Valentino Rüşdü Bey Amerika’ya ayak basıyordu.

Rüşdü Bey Amerika’ya geldiğinin ilk haftasında şiddetli bir sıtma hastalığına yakalandı. Yaklaşık 10 gün süreyle yataktan çıkmadan dinlendi. Yataktan kalktıktan sonra bir on gün kadar da eski gücüne kavuşmak için uğraştı. Bu sırada Lubitsch Peters yeni bir filme başlamış, Raphael Hervè Vital de tekrar geri gelmek şartıyla birtakım özel işlerini halledebilmek için Fransa’ya geri dönmüştü.

Lubitsch Peters 3 ay, Raphael Hervè Vital ise tam 4 ay sonra tekrar aynı yerde buluşacaklardı. Bu sıra zarfında Rüşdü Bey’e Lubitsch Peters’ın üvey kızı Anna gözkulak olmuş, hatta gözkulak olmakla kalmayarak sırılsıklam da aşık olmuştu.

Lubitsch Peters ve Raphael Hervè Vital’in ortaklaşa yapımını üstleneceği ‘’Shake That Thing’’ isimli filmin başrolü Türk Valentino olarak lanse edilen Rüşdü Bey’in olacaktı. Filmi ucuza getirebilmek için de Rüşdü Bey’in partneri yine kendisi gibi deneyimsiz bir oyuncu olan Lead Wainwright olacaktı.

Filmin çekimlerine 1927 yılının ortalarında başlandı. Fakat çekimlerinin başlamasından henüz iki gün sonra Lubitsch Peters bir gece kulübünde bıçaklandı. Raphael Hervè Vital hakkında dolandırıcılık iddiasıyla mahkeme açıldı. İki yapımcı arasında anlaşmazlıklar baş gösterdi. Dolayısıyla film tamamlanamadı.

Çekilen planlar Lubitsch Peters’ın üvey kızı Anna tarafında satın alındı. Bu planların bir kısmı ‘Mighty Back’ filminde kullanıldı. Uzun süre beş parasız Amerika’da sürten Rüşdü Bey’in tüm masraflarını Anna karşıladı. Çeşitli afiş reklamlarında boy gösteren Rüşdü Bey başı dara düşünce taksi şoförlüğünden kapıcılığa kadar çeşitli işlerde çalıştı. Buna rağmen birçok genç kızın kalbini çalmasını bildi. Anna ile kıskançlık yüzünden ettikleri bir kavga neticesinde Hollywood hayaline nokta koyarak Türkiye’ye geri döndü.

Mighty Back’ filminin bir kısmı –ki buna Rüşdü Bey’in yeraldığı planlar da dahil- Hannover Üniversitesi’nin arşivinde yer almaktadır. Başından iki yangın geçirmesine rağmen bu sahneler halen saklanmaktadır.

Türk Valentino Rüşdü Bey’den sonra ilk ciddi Hollywood star adayımız Ayhan Işık oldu. Ayhan Işık’ın Hollywood macerasını daha sonra okuyabilirsiniz.  

En popüler