Ana SayfaGenelTarihte birbirinden ilginç olan meslekler...

Tarihte birbirinden ilginç olan meslekler…

Medeniyetin ilerlemesi ve teknolojinin gelişmesi ile ihtiyaçlarımızı daha kolay karşılıyoruz ancak eskiden öyle değildi. İnsan gücünden yararlanılan zamanlarda popüler hale gelmiş enteresan meslekler vardı. İşte onlardan bazıları…

Tuvalet Uşaklığı

Erken dönem İngilteresi’nde popüler olan bu meslek “Tuvalet Uşaklığı” kralların tuvalet ihtiyacını gidermesi için yardımcı olan insanların yaptığı işti. Kralların yanında çalışmak o dönem için saygıdeğer bir durumdur. Kralın sırlarını bilir, kralın eski kıyafetlerini giyebilirlerdi. Bu meslekteki kişiler kralın yemek saatlerini takip eder, su ve havlu taşırdı.

Çamaşırcılık

Şu an için hiç enerji harcamadan yaptığımız bu iş geçmişte çok zorlu şartlarda yapılıyordu. Sabun ve deterjanın icadından önce çamarşıların nasıl yıkandığını ve lekelerin nasıl çıktığını hiç düşündünüz mü? Günümüzde bile tüm lekelerin kolayca çıkmadığını düşünürsek bu iş epey zor olsa gerek. Antik Yunan’da çamaşırcılar bütün gün idrar ve alkali su ile çamaşır yıkıyorlardı. Çamaşırları el ve ayak gücüyle eziyor ve sıkıyorlardı.

Fare Yakalıyıcıları

Fareler önceki dönemlerde çoğu zaman sorun olmuştur. Fare yakalayıcıları da fareleri yakalamak ile mükelleftiler hatta bazıları bu işte ustalaşmıştı. Onlardan biri olan Jack Black’e Kraliçe tarafından “Fare Yakalayıcısı ve Köstebek Avcısı” ünvanı verilmişti. Black bu konuda o kadar uzmanlaşmış ki farelerle anlaşır vaziyete gelmiş, fareler onu görünce bi şey yapmıyor kulaklarını ve yanaklarını kokluyorlarmış.

Okuyuculuk

Önceki zamanlarda fabrikada çalışan işçiler için oluşturulan bir meslek olan okuyuculuk, işçiler çalışırken sıkılmasınlar diye kitap okuyan kişilere deniyordu. Yüksek bir yerden okunan parçalar bazen bir edebi eser bazen bir gazete oluyordu.

Sıcak Su Tedarikçiliği

Eskiden soylu olmak ne kadar iyiyse soylu olmayanlar için de bi o kadar zorluydu. Soylular istedikleri zaman sıcak su kullanabilsinler diye oluşturulan bu meslek grubu sadece sıcak su tedarik etmekle meşguldü.

Frenologluk

Sözde bir bilim olarak ortaya çıkan frenologluk, kişileri kafatasının şekline göre analiz eder. Irk, kişisel özellikler ve suça yatkınlık gibi konularda analizler yapan kişilere çok fazla giden olurmuş.

Çeşnicilik

Günümüzde gurme olarak adlandırılan kişiler eskiden çeşnici olarak anılıyordu. Çeşniciler hem yemeğin lezzetine bakıyorlardı hem de güvenilir olduğuna emin oluyorlardı. Kralların yemeklerinin önceden tadına bakar ve zehirli olup olmadıklarından emin olunduktan sonra yemek gönderilirdi.

Simyacılık

Simyacılar aslında Ortaçağ’da bilim insanı olarak geçerler. Çeşitli materyallerden altın yapmakla uğraşırlardı. Bunun için yoğun çalışmalar yapmaları günümüzde kimya biliminin doğmasını sağlamıştır.

Labut Yerleştiriciliği

Makineleşmeden önce her şeyin insan gücüyle yapıldığının en iyi örneklerinden biri de bu meslektir. Bowling oynarken düşen labutların tekrar yerleştirilmesi için görevli kişiler vardır. Düşen labutları anında kaldırmak için başlarında bekleyen kişiler 1936 yılında geliştirilen sistem ile mesleklerine devam edememişlerdir.

Buz Kırıcılığı

Buz antik dönemlerden beri kullanılan bir şeydir. Taşınması ve muhafaza edilmesi de bir o kadar zordur. Buz kırıcıları, donmuş göllerden buzları kırarak insanların buzlara ulaşabilir ve tüketilebilir hale getirilmesinde rol oynuyorlarmış.

Baca Temizleyicileri

Bütün kış yanan bacalar için temizlenme ihtiyacı oluşuyor. Temizlenmesi yapılmayan bacalar olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Baca temizleyicileri genellikle çocuklardan oluşuyordu. Daha kolay bacalara girebildikleri için fakir ailelerin çocukları bu işi yapıyor ve genelde sağlık problemleri yaşıyorlardı.

Uyandırıcılık

Alarmın, çalar saatin henüz olmadığı zamanlar. İnsanlar sabah erken kalkmak için nasıl bir yöntem izlemiş dersiniz? Tüm gece onu uyandırmak için hiç uyumayan görevliler kapılarının önlerine gidip uyanmak isteyenleri uyandırılarmış.

En popüler