Ana SayfaGenelTAM 2 KATI ARTACAK...MİLYONLARCA KİŞİYE ZAM MÜJDESİ

TAM 2 KATI ARTACAK…MİLYONLARCA KİŞİYE ZAM MÜJDESİ

Milyonlara zam müjdesi! Ek ödeme 2 katına çıkacak! 2000 yılından önce emekli olan yaklaşık 2 milyon kişiye yönelik yapılan intibak düzenlemesi, 2000’den sonrasında emekli olanları da umutlandırmıştı. Öncelikle ombudsmana taşınan ve haklı bulunan

intibak talebi, önce yönetim mahkemelerine, peşinden da Yargıtay’a taşınmış ancak yargı vizesi alamamıştı. Son adres ise Anayasa Mahkemesi olmuştu. Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve daha sonra emekli olanlara intibak için kararını verdi.

Mahkeme, “Anayasa’nın 148’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi ihtiyaç duyulan hususlara ilişkin şikayetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir” diyerek intibak başvurusunu kabul etmedi. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının arkasından gözler Meclis’e çevrildi. 2000 yılı ve hemen sonra emekli olan yaklaşık 5 milyon kişiye intibak, yasal düzenleme yapılarak hayata geçirilebilecek.

Düzenleme yapılırsa, milyonlarca emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak. 2000 yılı ve ondan sonra emekli olanlar, önceki intibakta olduğu şeklinde 355 liraya varan zamlardan yararlanabilecek. İlk intibaktan ortalama 2 milyon SSK’lı yararlandı. Maaşlarda 50 ile 355 lira içinde artış yaşandı. Yeni intibak hayata geçerse, ortalama 5 milyon bireyin yararlanacağı belirtiliyor.

Zam oranının da ilk intibaktaki gibi 355 liraya varan tutarda olması bekleniyor. Emekli maaşlarıyla birlikte her ay verilen ek ödemenin artırılmasının gündeme gelmesi, milyonları heyecanlandırdı. Türkiye Emekliler Derneği tarafınca gündeme taşınan talep, büyük yankı uyandırdı.

Vergi iadesinin yerine getirilen ek ödemenin oranı maaşın yüzde 4-5’i oranında olurken, şimdi 2 kat artırılıp yüzde 8’e yükseltilmesi umut ediliyor. 2 bin lira emekli maaşı olan birinin eline aylık 46 lira ek ödeme geçiyor. Bu ödeme yüzde 8’e yükselirse, emeklinin ek ödemesi 74 liraya çıkacak. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde en yüksek maaş ise 4 bin 481 lira 25 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu maaşı alan emekliye halen aylık 179 lira ek veriliyor. Ek ödeme, oranı yüzde 8 olursa, 368 lira 48 kuruşa yükselecek.

En popüler