Ana SayfaGenelSüleymaniye Camii ile ilgili az bilinen özellikler

Süleymaniye Camii ile ilgili az bilinen özellikler

Kanuni Sultan Süleyman adına inşa edilen camii, 16 Ağustos 1556 tarihinde açıldı. Mimar Sinan‘ın kalfalık eserim diye söz ettiği camii ile ilgili az bilinen özellikler.

Yapımı tam 10 yıl sürmüş

Açılışını Mimar Sinan’ın yaptığı, yapılışı 7 yıl süren bir Osmanlı Camii‘sidir. Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak yapılmaya başlanmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, 10. Padişah olduğu için camiide 10 şerefe bulunmaktadır.

Her mimari ögesi ayrı ve özel olarak getirilen camiinin; yeşil mermerleri Arabistan‘dan, beyaz mermerleri Marmara Adası‘ndan, taşları İstanbul ve Yalova’dan, küfeki İstanbul‘dan, alçı ve kireç İznik-Bursa‘dan, kerestesi İstıranca‘dan ve demiri Bulgaristan ile kurşun da Sırbistan‘dan getirilmiştir.

Akustik olarak mükemmel olması, sesin her yere gidebilmesi için camii içerisinde boş küpler yerleştirilmiştir. 70 tane küp camiinin ana kubbesine ve köşelerinde bulunmaktadır. Kandillerden ve şamdanlardan yükselen isler, ishaneye yükselir. Orada biriken isten mürekkep yapılır. Mürekkep o kadar farklıdır ki onunla yazılan yazıların silinmesine imkan yoktur.

Camii’nin giriş yapıldığı kapıda kelime-i şehadet yazısı bulunmaktadır. Pencereler ve mihraplardaki ayet-i kerimeler Nakkaş Hasan Çelebi’nindir.

Camii içerisindeki ölçüler ebcet saatine göre yapılmıştır.

Süleymaniye’nin hangi köşesi, duvarı ve açısı ölçülürse ölçülsün, sayısal olarak karşımıza Allah isminin katları çıkar.

Mimar Sinan: Kıyamete kadar yıkılmayacak bir camii

Tarihi Yarımada’nın en yüksek tepesine yapılan camii Mimar Sinan’ın sözleriyle “Kıyamete kadar yıkılmayacak bir camii’dir.” Yapımının üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen hala ayakta olan bu Külliye içerisinde Mimar Sinan’ın kabri bulunmaktadır.

Osmanlı’nın en pahalı eserlerinden

Osmanlı Dönemi’nde yapılan en pahalı eserlerden biri olmuştur. Yapımı yaklaşık olarak 10 sene sürmüş olan camiinin temeli atıldıktan sonra bir yıl oturması beklenmiştir. En küçük detayların düşünüldüğü camiide haşerelerden korunması için deve kuşu yumurtaları konulmuştur.

Camii için yapılan harcamaların hepsinin hesabı tutulmuş olduğu için ne kadar maliyetle yapıldığı yaklaşık olarak biliniyor. Süleymaniye Camii yaklaşık olarak 53 728 980 akçeye yani 3200 kg altına denk gelen bir maliyete sahiptir. Her yıl bütçenin bir kısmı camiiye aktarılmıştır.

En popüler