Ana SayfaGenelSporu Destekleyen Faktörler Nelerdir?

Sporu Destekleyen Faktörler Nelerdir?

Sporu destekleyen en önemli faktörler arkadaş ortamı, kültür ve insanın kendine olan saygısıdır.

Arkadaş ortamına değinecek olursak yapacağınız spora sizden başka arkadaşınızın ilgi duyması birlikte başlamanıza neden olacaktır veya başka bir arkadaşınızın o sporu sizden önce yapması size ön ayak olmasına ve sizi teşvik etmesine neden olacak buda sizin spora başlamanızda önemli bir rol üstelenecektir.

Kültüre gelecek olursak kültür dediğimizde aslında yaşadığınız yerde ki spora olan ilgi, okulunuzda ki spora olan önem veya ailenizde spora olan bakış açısı kısacası akılınıza gelecek bunun gibi birçok şey sizin spora bakış açınızı etkileyecek ve belki de sizi iyi bir sporcu yapacaktır.

Örneklendirecek olursak bir çocuk her hafta sonu ailesiyle birlikte yüzmeye, tenise veya bir futbol maçına giderse bu çocuğun sporcu kimliğinde ki gelişime ailesinde ki spor kültürü oldukça etki edecek ve ilerde iyi bir sporcu olma konusunda ön ayak olacaktır. Başka bir şekilde örneklendirirsek oturduğunuz mahallede birden fazla spor kulübünün olması bireyin kendisini ister istemez spor yapmaya muhtaç hissetmesine neden olacaktır.

Kendinize olan saygınız ise her şeyin üstündedir ve hiç bir şeye ihtiyaç duymaz. Siz eğer aynaya baktığınızda iyi bir fizik isterseniz veya bir alanda başarıyı kovalamak isterseniz, kendinizi ifade etmenin yolunu arar veya öz güveninizi yüksek tutmak isterseniz bunların tek cevabı kendinize olan saygıdan geçer. Bir birey kendisini iyi bir fiziğe sahip olarak ifade etmek isteyebilir veya bir teniz şampiyonasında derece yapıp öz güvenini her zaman yüksek tutmak isteyebilir.

Her şeyden önemlisi sporun sizde salgılayacağı endorfin hormonu sayesinde kendinizi mutlu hissedecek ve her zaman hayata pozitif bakmaya çalışacaksınız. Daha iyisi diğer insanlarında size olan bakışı değişecek ve bunu fark ettiğinizde yaptığınız sporun hangi alanda olursa olsun size neler kattığını gördükçe bu işi daha da seveceksiniz.

En popüler