Ana SayfaGenelSporda her hareket doğru mu

Sporda her hareket doğru mu

Bu sorunun cevabı doğru değildir olacaktır. Sporda her hareket doğru olsaydı spor sakatlanmaları meydana gelmezdi.

Spor sakatlıkları sporda bilmeden yapılan yanlış hareketlerden dolayı meydana gelir. Bazı sporlarda hareketler doğru yapılmadığı için birey gelişme kaydedemez. Hareketin doğru yapılması şarttır. Bu duruma örnek verecek olursak mesela bir vücut geliştirme sporu ile uğraşan bir bireyi düşünün. Yaklaşık bir yıl kadar spor salonuna gidip vücudunda çok az bir gelişme kaydeden bu bireyin vücudunu geliştirememenin büyük sebebi hareketleri yanlış yapıyor olmasıdır. Bu yüzdendir ki sporda yapılan her hareket doğru kabul edilmez.

Sporda Doğru Çalışmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Sporda doğru çalışmak hareketleri doğru yapmak için öncelikle antrenör desteği almak gerekir. Antrenör desteğiyle birey ya da sporcu kısa sürede hareketleri tekniği kavrayarak doğru çalışmaya başlar. Eğer yardım alınabilecek bir antrenör yoksa bireyin çevresindeki o işi bilen kişi veya sporculardan destek alınır. İlk başlarda birey hareketi sık sık yanlış yapabilir. Bu durum çalışarak zamanla ortadan kalkar.

Spor Sakatlıkları Hareketin Yanlış Yapılmasın Dolayı mı Meydan Gelir?

Spor sakatlıkları genellikle hareketin yanlış yapılmasından dolayı meydana gelir. Bireyin bu konuda çok dikkatli olması gerekir. Bunun dışında başka sebepte vardır. Isınma yapmadan antrenmana başlanması sakatlık riskini arttırır. Yetersiz dinlenmede spor sakatlığına neden olabilir. Birey Günlük en az 7 saat uyumalıdır. Başka bir önemli sebepte yetersiz beslenmedir. Yetersiz protein ve karbonhidrat alan bir bireyin vücudu sakatlanmaya davetiye çıkarır.

Doğru Hareket İle Yanlış Hareket Arasındaki Farklar

Doğru yapılan hareket estetik görünür. Yanlış yapılan bir hareket ise kötü görünür ve hemen kendini belli eder. Doğru yapılan hareketler hedefe yaklaşmanızı sağlar. Yanlış yapılan bir hareket ise hedeften uzaktır. Doğru yapılan hareket gelişme gösterir. Yanlış yapılan hareket ise gelişme göstermez. Doğru yapılan harekette sakatlık riski düşüktür ve azdır. Yanlış yapılan bir harekette ise sakatlanma riski yüksektir.

En popüler