Ana SayfaGündemSon dakika...Rusya’dan şok iddia: Türkiye’de yeniden darbe girişimi

Son dakika…Rusya’dan şok iddia: Türkiye’de yeniden darbe girişimi

Ankara ve Washington arasındaki gerginliği değerlendiren Rus uzman şunları söyledi:

“Bu ülkede yeniden darbe girişimi yaşanabilir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi kaybedebilir. Ama büyük bir ihtimalle böyle bir girişim gerçekleşirse 2016’da olduğu gibi başarısızlıkla sonuçlanacak. Erdoğan bu iki sene içinde ciddi bir “temizlik” yaptı. Ama bildiğiniz üzere bu gibi durumlarda hainleri tamamen temizlemeyince bazı kırıntılar kalıyor. ABD’nin onlara verdiği desteği de unutamayız. Dikkat ederseniz Fetullah Gülen’i de hâlâ Türkiye’ye iade etmediler.”

Rusya Siyasal Enformasyon Merkezi Başkanı Alexey Mukhin, “Bu ülkede yeniden darbe girişimi yaşanabilir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimi kaybedebilir” iddiasında bulundu.

Rusya Siyasal Enformasyon Merkezi Başkanı Alexey Mukhin, Rossiya 24’e verdiği demeç sırasında ilginç bir iddia ileri sürdü.

Emekli Rus General Buzhinsky: 15 Temmuz’un merkezi İncirlik’ti; Putin, darbe girişiminde Erdoğan’a yardımcı oldu

“S-400 teslimatından emin değilim”

1984-86 yılları arasında Rusya’nın Ankara’daki elçiliğinde görev alan emekli Rus General Evgeny Buzhinsky, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yardım ettiğini söyledi. Buzhinsky, Filozof Aleksandr Dugin’in darbe girişimi bilgisini kendisinin Ankara’ya ilettiği iddiası için de “Dugin istediğini söyleyebilir, öyle olduğunu sanmıyorum. Rus istihbaratı Türk muhataplarına iletmiştir” yorumunu yaptı.

Emekli Rus General ­“Darbe girişiminin merkezi İncirlik’ti” iddiasında bulunurken, Türkiye’nin satıl alınması konusunda anlaşmaya vardığı S-400 füzeleri için “S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı tamamlanırsa, ki ben tamamlanabileceğinden pek emin değilim, o da çok önemli bir adım olacaktır” dedi.

Akkuyu Nükleer Santralı’nın inşasına başlanmasıyla Türkiye- Rusya ilişkileri yeni bir döneme girerken, Suriye’deki iç savaşın çözümü için Erdoğan-Putin-Ruhani arasında gerçekleşen üçlü zirve kritik bir önem taşıyor. İlişkilerde bir dönüm noktası yaşanırken, Evgeny Buzhinsky gelişmelerin Moskova’da nasıl yankılandığını Habertürk’ten Nalan Koçak’â değerlendirdi. Evgeny Buzhinsky’nin Koçak’ın sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

– Geçen hafta Moskova Güvenlik Konferansı’na katıldınız. 2 gün boyunca Türkiye hakkında ne gibi analizler yapıldı?

Ekonomik, siyasi, her anlamda çok iyi ilişkilerimizin olduğu konuşuldu. Özellikle Akkuyu Nükleer Santralı ilişkilerde önemli bir adım. Askeri olaraksa S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatı tamamlanırsa, ki ben tamamlanabileceğinden pek emin değilim, o da çok önemli bir adım olacaktır.

“S-400 teslimatından emin değilim”

– Neden emin değilsiniz?

Yaklaşık 10 yıl önce ABD Savunma Bakanı Yardımcısı’yla bir sohbetim olmuştu. O sohbet bana çok şey öğretti. Ankara helikopter almak istiyordu. Bir yanda bizim K-50 atak helikopterimiz vardı, diğer yanda da Amerikalıların Augusta Bell model helikopteri. Bizimki her açıdan daha iyiydi ama sonunda Türkiye Amerikalıların helikopterini aldı. Bakan yardımcısıyla konuyla ilgili sohbet etmiştim, “Türkiye NATO üyesi, onlara tüfek, hatta tank satabilirsiniz. Ama asla askeri hava araçları, savaş gemileri, atak helikopterleri ve hava savunma sistemleri satamazsınız” demişti. Bu nedenle Amerikalıların Türk hükümetine baskısını tahmin edebiliyorum.

– Putin ve Ruhani Türkiye’deydi. Üçlü zirve sonrası yapılan açıklamalara baktığınızda, sizce görüşmeler nasıl geçti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuk liderlere hitap şekline bile baktığınızda, İran’dan ziyade Rusya’yla sıcak ilişkilerin altını çizmek istediğini görüyorsunuz. Açıkçası Türkiye-İran ilişkileri beni çok ilgilendirmiyor. Fakat Suriye konusunda, 3 ülke arasındaki işbirliği seviyesi bir hayli tatmin edici.

– Peki Washington’daki yetkililer, Ankara’da 3 liderin samimi karelerini gördüğünde ne hissetmiştir?

Hiç de mutlu olduklarını sanmıyorum. Amerikan tarafında irkilme hissi hayli fazla. Ama kimseyi suçlamasınlar, sorumlusu kendileri. Tüm bu anlaşmazlıkların nedeni biliyorsunuz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın canına kastetmeleri.

“Darbenin merkezi İncirlik’ti”

– Darbe girişiminin Washington tarafından organize edildiğini düşünüyorsunuz yani…

Çok fazla bilgim olduğunu söyleyemem ama Türk hükümetinden gelen bilgilere güveniyorum. Ayrıca kumpasın merkezi İncirlik Üssü’ydü. Ve İncirlik bir Amerikan hava üssü.

– Buradaki zirveden sonra, Rus medyasında “Türkiye ilk kez dostumuz” yorumları yapıldı. Gerçekten öyle mi?

Türkiye’yle yıllar boyunca Balkanlar’da, Karadeniz’de karşıt olduk. Savaştık bile. 2. Dünya Savaşı’dan sonra Türkiye Batı blokunun içinde yer aldı. Daha yakın tarihe gelelim, Suriye iç savaşının başında Türkiye dostumuz değildi. Hatta jetimizi düşürdünüz. Fakat sonrasında liderlerimiz ilişki yürütmenin bir yolunu buldu. Kesin bilgi diyemem ama duyduğum kadarıyla Başkan Putin, Erdoğan’a darbe girişimi gecesi yardımcı oldu. Bu nedenle Putin’e de müteşekkir.

“Rus istihbaratı darbe bilgisini Dugin’e vermemiştir”

– Filozof Aleksandr Dugin, darbe istihbaratını kendisinin Ankara’ya ilettiğini söylüyor…

Dugin istediğini söyleyebilir, öyle olduğunu sanmıyorum. Rus istihbaratı Türk muhataplarına iletmiştir.

– Jet düşürüldü, Rus Elçi Karlov suikasta kurban gitti. Pek çok inişçıkış yaşandı. Fakat Rusya ve Türkiye ilişki yürütmeye devam ediyor. Nasıl?

Böyle kazalar hep yaşanabilir. Hele ki ortada bir savaş varsa. Jet düşürüldükten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan hemen özür dileseydi, ilişkiler bozulmazdı. Putin’i öfkelendiren Türklerin açıklamaları oldu. Moskova’da “Jetimizi bilerek düşürmüşler” kanısı oluştu. Fakat Karlov vakasında Ankara’nın tepkisi çok hızlı ve doğru şekildeydi. Sonrasında yapılanlar, Ankara’daki elçiliğimizin sokağına Karlov’un adının verilmesi çok doğru adımlardı. Tüm bunlar ilişkilerimizi geliştirdi.

En popüler