Ana SayfaGündemSon dakika... Hemde kimyasal!

Son dakika… Hemde kimyasal!

Suriye’de Beyaz Baretliler olarak tanınan Suriye Sivil Savunma Ekipleri, Beşşar Esed rejimi ve destekçileri tarafından ileri sürülen, muhaliflerce İdlib’de “kimyasal silah saldırısı yapılacağı iddialarına tepki göstererek, rejim güçlerinin bölgede kimyasal silah saldırısı düzenleyebileceği uyarısında bulundu.

Suriye Sivil Savunma Ekipleri Basın Sorumlusu Halit Hatip, yaptığı açıklamada, rejim ve destekçilerinin ortaya attığı iddialara tepki göstererek, söylentileri “korkutucu” olarak nitelendirdi.

Hatip, “Rejim ve destekçileri, bu tür iddiaları daha önce Han Şeyhun ve Doğu Guta’ya düzenlediği kimyasal silah saldırılarından önce de ortaya atmıştı. Rejim ve Rusların açıklamaları, sivilleri, o silahla (kimyasal) hedef almadan önce yapılan hazırlık niteliğindedir. Bu tür açıklamaları ve söylentileri Suriye’nin kuzeyindeki sivillere yönelik bir tehdit olarak görüyoruz.” dedi.

Rejim ve Rusya’nın sivillere karşı işledikleri suçları ortaya çıkardıkları için sürekli hedef alındıklarını vurgulayan Hatip, ellerinde, rejim güçlerinin geçmiş dönemlerde düzenlediği kimyasal silah saldırılarını kanıtlayan numunelerin olduğunu dile getirdi.

En popüler