Ana SayfaGenelSon dakika gelişmesi! Maaşlara en düşük zam ne kadar olacak belli oldu.

Son dakika gelişmesi! Maaşlara en düşük zam ne kadar olacak belli oldu.

Emekli maaşları ile ilgili vatandaşların araştırmaları hemen her gün vatandaşlar tarafından aratılmaya devam ediyor. 13 milyon civarında emeklinin merakla beklediği Ocak zammı ile ilgili detaylar belli olmaya başladı. Yapılacak maaş artışlarında en önemli detay 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşecek enflasyon oranları olacak.

Merkez Bankası’nın beklenti anketine göre bu rakamların ilk 3 aylık kısmı belli oldu. Bu sonuçların ardından emeklinin alacağı zam miktarı ne kadar olacak? İşte detaylar…

Emekli maaşına yapılacak zam miktarı ile ilgili son dakika araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Öyle ki milyonlarca vatandaş arama motoru üzerinden emekliye bu yıl ne kadar zam yapılacak? sorusunun yanıtını arıyorlar. Özellikle SSK, Bağ-Kur ve memur emeklileri yapılacak maaş artışını heyecan içinde beklemekteler.

Geçtiğimiz Temmuz ayında zam alan ve ardından gelen iki bayram ikramiyesi ile yüzleri gülen vatandaşların gözleri Ocak ayına çevrildi. İşte Ocak ayında yapılacak zam miktarı ve tüm detaylar…

Milyonlarca memur emeklisi Ocak’ta çifte zam alacak. Toplu sözleşme kapsamında Ocak zammı yüzde 4 olarak belirlenen memur emeklilerine, ayrıca enflasyon farkı da verilecek.

Memur emeklilerinin enflasyon farkı alması için 2018’in ikinci 6 aylık döneminde enflasyonun yüzde 3.5’i aşması gerekiyordu.

Temmuz-Eylül enflasyonu yüzde 9.34 çıktı. Böylece memur emeklilerine şimdiden yüzde 5.84 enflasyon farkı oluştu. Ocak zammı yüzde 4 zam ve yüzde 5.84 farkla yüzde 9.84’e ulaştı.

Geriye 3 aylık veri kaldı. Merkez Bankası’nın yaptığı son beklenti anketinde, 2018 yılının ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 13.78 olarak tahmin ediliyor.

Bu tahmine göre memur emeklisinin alacağı fark yüzde 10.28’e yükselecek. Ocak zammı bu durumda yüzde 14.28 olacak.

Halen en düşük memur emeklisi aylığı 2 bin 149 lira 87 kuruş seviyesinde bulunuyor.

Eğer Ocak zammı yüzde 14.28 olursa, bu maaş 307 lira artışla 2 bin 456 lira 87 kuruşa yükselecek.

Ayrıca programdaki tahmine göre de zam oranı yüzde 11.15 olabilecek. Buna göre ise en düşük aylık 2 bin 389 lira 58 kuruşa çıkacak.

En popüler