Ana SayfaGündemSon dakika. Emekliye verilecek zam miktarı netleşti! İşte en düşük emekli maaşı.

Son dakika. Emekliye verilecek zam miktarı netleşti! İşte en düşük emekli maaşı.

Son dakika haberi… Milyonlarca emeklinin beklediği zam haberi ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Ocak ayında yeni zamlı maaşlarına kavuşacaklar. SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin Ocak ayında alacağı zam miktarı belli oldu. 2018 yılının ikinci çeyreğinde gelişecek enflasyon miktarına göre zamlı maaşlar kesinleşecek. Peki en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte milyonlarca emeklinin merak içinde beklediği zam haberi ile ilgili tüm detaylar…

Emekli maaşlarına yapılacak son dakika zam oranı netleşmeye başladı. 12 milyonu aşkın emeklinin merak içinde beklediği Ocak zammı için detaylar belli olurken, Temmuz ayında yapılan zam yüzleri güldürmüştü. Temmuz ayında yapılan zammın dışında iki bayramda da ikramiye verilmişti. Sabah.com.tr ekibi olarak Ocak ayında gerçekleşecek zam ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız. Yapılacak zam oranı 2018 yılının ikinci çeyreğinde gerçekleşen enflasyon tutarına göre olacak. Bu veri SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranını belirlerken memur emeklileri için ise enflasyon farkı alacağını gösterecek.Peki yapılacak zam miktarı ile en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tüm detaylar.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 10.65’E YÜKSELDİ

2018 yılının ikinci yarısı için enflasyon tahmini, yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammına ilişkin beklenti yüzde 10.65’e yükseldi. Memur emeklilerine de Ocak’ta çifte artış göründü. Toplu sözleşmede memur emeklilerinin yüzde 4 zam alacağı ayrıca 2018’in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon yüzde 3.5’i aşarsa fark verileceği karara bağlanmıştı.

Eğer 2018’in ikinci yarısında enflasyon yüzde 10.65 olarak gerçekleşirse, memur emeklilerine yüzde 7.15 enflasyon farkı yansıtılacak. Böylece memur emeklilerinin Ocak artışı, çifte zamla yüzde 11.15’e ulaşacak. Kesin rakam 3 Ocak’ta TÜİK tarafından 2018 yılı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla ortaya çıkacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Eğer bu tahmin gerçekleşirse, en düşük maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 533 lira 83 kuruştan bin 697 lira 18 kuruşa çıkacak. Halen bin 79 lira 59 kuruş olan en düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığı da bin 194 lira 57 kuruşa yükselecek.

Zam oranı yüzde 10.65 olursa en düşük maaş; 2000’den önce emekli olan SSK’lılarda bin 713 lira 56 kuruştan bin 896 lira 5 kuruşa, 2000’den sonra emekli olan SSK’lılarda ise bin 21 lira 39 kuruştan bin 130 lira 17 kuruşa ulaşacak.

Memur emeklileri geçtiğimiz Temmuz ayında da enflasyon farkı almıştı.

En popüler