Ana SayfaFenerbahçeSon dakika! Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a Sert Yanıt

Son dakika! Aziz Yıldırım’dan Ali Koç’a Sert Yanıt

Son Dakika..

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım, FBTV’de önceki gün kulübün borcunun 621 milyon Euro olduğunu açıklayan başkan Ali Koç’a yanıt verdi. Yıldırım, gerçek borcun 429 milyon euro olduğunu söyledi.

Yıldırım şu ifadeleri kullandı:

“Kulübümüzün 31.12.2017 tarihi itibariyle gerçek borcu yani bütçe performansına etkili olan ödenmesi gereken borcu daha önceki beyanlarımda olduğu gibi 429.000.000. Euro. Sayın Ali Koç’un genel kurulda benim 150 milyon Euro karşılıksız hibe vaadim üzerine söylemiş olduğu 150+1 sözünü ilerleyen yıllarda yerine getireceğini düşünüyorum.”

Fenerbahçe eski başkanı Aziz Yıldırım, Başkan Ali Koç’un açıklamaları ve geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleştirilen Yüksek Divan Kurulu toplantısında konuşulan mali konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yıldırım’ın açıklamaları şu şekilde:

“Gerek Sayın Ali Koç tarafından camiamıza sunulan gerekse Yüksek Divan Kurulu Toplantısında açıklanan mali konulara dair bilgilerle alakalı olarak, özellikle sosyal medyada ortaya çıkan ve camiamızın birlikteliğine zarar vermeye başlayan tartışmalara son vermek amacıyla yazılı açıklama yapmak zarureti doğmuştur.

3 TEMMUZ KUMPASINI ES GEÇTİ

Sayın Ali Koç, 24 Temmuz’da, ‘Camiaya Sesleniş’ adlı programın başında, Kulübümüzün, ‘3 Temmuz Kumpası’ nedeniyle 2012-2018 yılları arasında mali açıdan büyük darbe yemiş olduğunu, 2012 yılından başlayan ve sonrasında negatife doğru giden dönem zararların olduğunu isabetle ifade etti. Ancak programın devamında bu önemli tespitlerden tamamen uzaklaştı, “kötü yönetimler” ve “yanlışta ısrar” şeklinde dillendirdiği başka bir mecraya girdi ve sürekli bu yönde açıklamalar yaptı.

Şu unutulmamalıdır: yirmi yıllık yönetimimde yönetimsel doğrular gibi yönetimsel yanlışlılar da olmuştur. Ancak Fenerbahçe Spor Kulübü ve iştiraklerinin, mali yapılarında, negatif yönde meydana gelen gelişmelerin ana ve büyük sebebi 3 Temmuz Kumpası, sorumlusu ise bu kumpası kuran FETÖ organizasyonudur. Kulübümüzün bu kumpas sebebi ile uğradığı zararların sorumlusu FETÖ’nün bu etkisini azaltan, mazur gören ya da görmezden gelen her türlü açıklama sadece Fenerbahçe Spor Kulübüne zarar vermektedir. Bu nedenle FETÖ isminin dahi geçmediği açıklamalar bu yönü ile son derece zayıftır.

SAYIN KOÇ’UN UNUTTUĞU HUSUS

Sayın Koç’a bir konuyu da hatırlatmak isterim: Sayın Koç, 3 Temmuz’un şirket hisselerine etkisi hususunda açıklama yaparken, kumpas öncesinde kulübün sahip olduğu hisselerden %15’nin satılarak mevcut borçlarımızın tamamının ödenmesi ve kasamıza da para kalmasına yönelik çalışmamızın olduğunu unutmuş. Bu çalışmamızın sekteye uğramasının bugün tartışılan konunun ana nedeni olduğunu da bu yüzden kamuoyuna açıklamamıştır. Ki o süreçte Sayın Koç’un da yönetimde olduğunu hatırlatırım…

KONSOLİDE BİLANÇO GENEL KURULDA ÜYELERE SUNULDU

3 Haziran 2018 tarihinde, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün 2017 yılı Mali Genel Kurulu yapıldı. Yasa ve Tüzük gereği genel kurul değerlendirmesine sunulan mali tablolar, 1 Ocak 2017 – 31 Aralık 2017 tarihleri arasındaki dönemi kapsamakta. Kulüp üyelerimize gönderilen Faaliyet Raporunun 65-66’ncı sayfalarında Fenerbahçe Spor Kulübü ve Bağlı Ortaklıklarının Konsolide Bilançosu 67’inci sayfada Konsolide Gelir Tablosu bulunmakta.

64’üncü sayfada ise Bağımsız Denetim ve YMM’nin Fenerbahçe Spor Kulübü ve Bağlı Ortaklıklarının Konsolide Bilançosunu ve Gelir Tablosunu hazırlamış olduğuna ilişkin beyanı ve bunlar üzerinde YMM-Bağımsız Denetçinin imza ve onayı var. Konsolide Bilançonun Genel Kurul değerlendirilmesine sunulması yasal bir zorunluluk olmamakla birlikte 2016 tüzük değişikliği ile ilk kez bizim tarafımızdan tüzüğe ilave edilmiş yeni bir düzenlemedir. Derneklerde asıl olan dernek denetleme kurulunun iç denetimidir. Yasa gereği iç denetimden hukuken sorumlu olan da bağımsız dış denetim yapan kuruluşlar değil, kulübün yasal denetleme organıdır.

Kamuoyunun bilmesini isterim ki Fenerbahçe Spor Kulübünde tüm mali kayıt ve işlemler mevzuata uygun bir şekilde yapılmıştır. Hiçbir mali kayıt ve işlem saklanmamış, tüm mali işlem ve kayıtlar denetlenebilir şekilde tutulmuştur. Nitekim bu gün yeni yönetimimiz de bu mali işlem ve kayıtlar üzerinden durum tespiti yapmaktadır. Yine kamuoyunun bilmesini isterim ki dönemimizde bizim ile birlikte çalışan profesyonellerimiz bugün yeni yönetimimiz ile birlikte hala çalışmaktadır.

Kulüplerde yönetimler değişler ama idari kadrolar, yönetimlerden bağımsız olarak görevlerine devam ederler. Böyle bir yapıda, mali işlem ve kayıtlarda her hangi bir olumsuz durumun olabilmesi mümkün değildir. Hiç kimse mali işlem ve kayıtlarımızın yüksek standartları ve doğruluğu hususunda en küçük bir şüphe duymasın. FETÖ’nün en kuvvetli olduğu dönemde FETÖ tarafından yapılan incelemelerde dahi mali işlem ve kayıtlarımızda tek bir yanlışlık bulunamamıştı. Çünkü mali kayıt ve işlemlerimiz yönetimimiz süresince daima şeffaf ve denetlenebilir olmuştur.

En popüler