Ana SayfaGenelRafting tehlikeli bir spor mu

Rafting tehlikeli bir spor mu

Rafting, akış sürati ortalamanın üzerinde olan, debisi yüksek nehirlerde, "raft" adı verilen özel yapım bot aracılığıyla yapılan ekstrem bir spor dalıdır

Sporun ana teması 6 ile 10 kişi arasında değişen ekiplerle, debisi yüksek bir nehir üzerinde botu devirmeden dalgalar ve kayalara karşı küreklerle mücadele vermektir. Ülkemizde Melen Çayı, Dalaman Çayı, Çoruh nehri başta olmak üzere bir çok akarsu üzerinde rafting sporu yapılabilmektedir.

RAFTİNG YAPABİLMEK İÇİN ASGARİ ŞARTLAR

Raftingi diğer spor dallarından ayıran en önemli husus, dalgıçlık ve kayak sporu gibi belge, yeterlilik ve profesyonellik gerektirmemesidir. Ön eğitim ve sınavdan geçmek şart değildir. Başlamadan önce verilen 45 dakikalık bir brifing yeterli olacaktır. Eğitim şartı bulunmadığı gibi, ekstra bir tecrübe, fiziki yeterlilik ve beceri de gerektirmez. Bu yüzden diğer ekstrem spor dallarına göre yapılması nispeten daha kolaydır. Önemli olan konu, bot üzerinde bulunan diğer sporcularla sinerji oluşturup belirli bir eşgüdüm yakalayarak doğru yerde ve doğru zamanda kürek çekmektir. Tabi ki kask ve can yeleği gibi güvenlik ekipmanlarının kullanılması şarttır.

RAFTİNG YAPMAK TEHLİKELİ MİDİR?

Rafting sporunun yapıldığı akarsuların her birinin bir zorluk derecesi vardır. Zorluk dereceleri 1′ den 6′ ya kadar numaralandırılır ve akarsuyun akış hızı, doğal yapısı, dalgaların karakteristik özelliklerine göre değişir. 6 en zor seviyedir. Dolayısıyla bu sporda acemi olanlar, derece 1 ve derece 2 olan akarsularda rafting yapmayı tercih etmelidirler. Çünkü her ne kadar eğitim gerektirmese de 6. derece bir nehirde rafting yapmak hayli zorlayıcı olacaktır. Düşük seviye parkurlarda uygun ekipmanlar ve doğru rehberlerle yapılacak raftingin tehlikeli olma olasılığı sıfıra yakındır. Ancak adı üzerinde ekstrem yani aşırı, uç bir spor olduğu için doğanın karşınıza neleri çıkaracağını öngörmek mümkün olmayabilir. Örneğin tehlikesiz bir parkurda bile aniden gelen soğuk su nedeniyle panikleyip bottan düşen insanlar olabilmektedir. O yüzden her zaman tetikte ve hazırlıklı olmak gerekir.

En popüler