Ana SayfaGündemOturduğunuz semtin hikayesini biliyor musunuz?

Oturduğunuz semtin hikayesini biliyor musunuz?

Cihangir: Ölmüş kişilerin hatıralarını yaşatmak adına da semt isimleri veriliyordu. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1553’de vefat eden oğlu Şehzade Cihangir semtin ismini almasında esas alınmıştır.

Pendik: Bazı semt ve mahalle isimleri Bizans veya Rum menşeili olabilirler. “Pendik” isminin anlamı “etrafı surlarla çevrili olan” anlamına gelen “panteikon” kelimesinden geldiği kabul edilmektedir.

Taksim: Osmanlı zamanında yapılan meydandaki çeşmeden ismini alır. Dönemin önemli kişileri sesleri dışarıdan duyulmasın diye bu çeşmenin içerisinde konuşurlarmış. “ Taksim” ismi ise suların oradan taksim edilmesinden gelmektedir.

Beyoğlu: Bazı semtler için ortaya atılan birkaç fikir vardır, Beyoğlu bu semtlerden bir tanesidir. Eski bir ifadeye göre “ Bey Yolu” anlamına gelirken bir başka hipotezde ise 16. Yy’ın ünlü isimleriden biri olan “ Frenk Bey Oğlu” nun konağı burada olduğu için bu ismi aldığı da rivayetler arasındadır.

Balat: Bizans’tan gelen bir isim olan Balat, “palation” yani “saray” anlamına gelmektedir. Bir başka görüşe göre Batı Anadolu’daki Balat’tan iskan edilen çingeneler ile bu adın verildiği ileri sürülmüştür.

Galata,istanbul,Turkey

Fındıklı: “otel” ve “han” anlamlarına gelen Arapça’daki “funduk” veya İtalyancadaki “fondaco” geldiği söyleniyor. Başka bir görüşe göre ise buradaki fındık ağaçlarından ismini aldığı söylenir.

En popüler