Ana SayfaGenelOlimpiyatlar Hangi Aralıklarla Yapılır

Olimpiyatlar Hangi Aralıklarla Yapılır

Olimpiyat oyunları; 4 Farklı Organizasyon altında Paralimpik, Yaz, Kış ve Gençlik olmak üzerek olimpiyatları 4'er yılda bir yapılır.

Yaz Olimpiyatları, ilk olarak 1896 yılında Atina’da yapılan bu organizasyon Dünya Savaşları dönemi hariç 4’er yıl aralıklarla düzenlenir. 1924-1992 yılları arasında Kış ve Yaz Olimpiyatları birlikte olmak 4 yılda 2’şer kez düzenlenmiş ve aynı yıl içinde farklı şehirlerde düzenlenmiştir. 1992 yılında Kış Olimpiyatlarının ayrı bir organizasyon olarak düzenlenmesine karar verildikten sonra ayrı ayrı düzenlenmeye başlamıştır.

Kış Olimpiyatları

İlk olarak 1924 yılında Fransa’nın Chamonix şehrinde düzenlenmiş o yıl 16 ülkeden 292 sporcu katılıp 18 müsabaka üzerinden düzenlenmiştir. Bu Sayı her yıl artarak devam etmiştir. 2018 Kış olimpiyatları, Güney Kore’nin Pyeongchang şehrinde toplam 102 müsabaka üzerinden düzenlemesi planlanıyor.

Paralimpik Oyunları

Çeşitli engelli sporcuların katıldığı oyunlar ilk olarak 1960 yılında İtalya’nın Roma Şehrinde düzenlenmiştir. Paralimpik Oyunları Yaz-Kış olmak düzenlenmektedir. İlk Kış Paralimpik oyunları da 1976 İsveç’in Örnsköldsvik şehrinde düzenlenmiştir.

Gençlik Oyunları,

Olimpiyat oyunları formatında her 4 yılda bir düzenlenmektedir. Gençlik Oyunlarına 14-18 yaş arasındaki sporcular katılabilmektedir. Yaz-Kış Olmak üzere ayrı ayrı düzenlenen bu organizasyon ilk olarak Yaz Olimpiyatları olarak 2010 yılında Singapur’da düzenlemiştir. İlk Kış Gençlik oyunları ise yaz oyunlarından 2 sene sonra Avusturya’nın Innsbruck şehrinde düzenlenmiştir.

Olimpiyat oyunlarının ev sahiplik süreci

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (UOK) tarafından İsviçre’nin Lozan kentinde belirlenir. Kuruluş Yılı 23 Haziran 1894 (Sorbonne Koleji – Fransa) olup, toplamda 105 aktif, 32 onursal üye tarafından aday şehirlerin çokluğuna göre 3. Tur üzerinden yapılır. 3. Turda en çok oy alan 4 ülke 2. Tur’a çıkar, bu turda en çok oy alan 2 ülke Final Turuna çıkar ve final turundan en çok oy alan ülke ev sahipliği hakkını kazanır.

En popüler