Ana SayfaGenelİsimleri nasıl kolay hatırlarız?

İsimleri nasıl kolay hatırlarız?

Yeni bir kişiyle tanıştığımızda bir süre sonra ismini unutma eğilimimiz vardır. Özellikle yaşı geçkin insanlarda bu durum daha sık gözükür. Hatta kişinin diğer özellikler hatırlansa bile ismi çoktan unutulmuş olunabilir. İsimleri unutmamak için neler yapabileceğinizi bu yazıda öğrenebilirsiniz.

BBC’den Renuka Rayasam isimleri unutmamak için yapılabilecek şeylerin listesini yayınladı.

1- Söylenen ismi dikkatle dinleyin.
2- İsmi içinizden tekrar edin.
3- O ismin sizin için karşılığı olan bir imge düşünün.
4- Aklınıza getirdiğiniz imge ile kişi arasında bağlantı kurun.
5- Daha sonra bu bilgiyi tekrar aklınıza getirin.

Görsel hafızamız daha iyi

İnsanlar doğuştan isimleri aklında tutma becerisine sahip olmasalar da yüksek bir görsel hafıza ile doğarlar ve yüzleri hatırlama yetenekleri güçlüdür. Gördüğümüz yüz karşımızda olduğu için onu görüp görmediğimizi biliriz ancak isimler hafızamızın içindedir ve onlara ulaşmak için daha fazla çaba göstermemiz gerekir.

Araştırmacılar bu bilgi üzerine çalışarak insanların bilgileri daha kolay hafızada tutmasını sağlıyorlar. Araştırmacıların önerilerine göre, aklınızda tutmak istediğiniz şeyleri kendi evinizde ya da size ait olan bir yerde düşünmek hafızada tutmayı kolaylaştırırken, nesneleri ve isimleri başka şeyler çağrıştıran kelimelerle eşleştirmek de hafızanızda tutmak için iyi yöntemler arasındadır.

Bir kişiyle tanıştığımızda bazen öyle dalgın oluyoruz ki kişinin ismini duymuyor oluyoruz. Bu durumlarda kişinin yüz hatları, görünümü ya da çağrıştırdığı şeyleri düşünerek ismi hatırlamamız daha kolaylaşabiliyor.

Örneğin Ayşe isimli bir kişiyle tanıştınız. İlk olarak kişinin ismine, o söylerken dikkat etmek gerekir. Sonrasında bu kişi ile çağrışım yapan kelimeyi bulmanız gerekiyor. Ayşe ismi için “ay” kelimesini çağrıştırdığını varsayalım ve Ayşe ile bu imgeyi ilişkilendirmeniz gerekir. Ertesi gün veya akşam tanıştığınız kişiyi ve imgesini düşünün, ilk aşamada zor gelebilir ancak zaman geçtikçe ve alışkanlık kazandıkça iyi bir hatırlama yöntemi olduğunu anlayacaksınız.

En popüler