Ana SayfaGenelHaritalar doğruyu göstermiyor mu?

Haritalar doğruyu göstermiyor mu?

Okullarda, evlerde, iş yerlerinde gördüğümüz dünya haritası gerçeği ne kadar yansıtıyor? Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da bilinmeyen enteresan gerçekler var. Üç boyutlu olan dünyamız, iki boyutlu haritalara aktarılırken bazı değişiklikler yapılıyor. Bu değişiklikler “projeksiyon yöntemi” diye adlandırılıyor.

Merkatör Projeksiyonu nedir?

Okullarda, evlerde, kitaplarda en fazla karşımıza çıkan dünya haritası çizimi “merkatör projeksiyonu” yöntemiyle çizilmiştir.

Merkatör projeksiyonu ise şöyle tanımlanıyor; “Ekvator etrafında bir siferoide teğet olan ve bir silindir üzerine matematik olarak teşkil edilen bir silindirik harita projeksiyonu. Bu projeksiyonagöre enlemler arasındaki açıklıklar, herhangi bir yerdeki küçük bir sahada ölçek, bütün istikametlerde aynı kalacak şekilde tayin edilir.”

Bu projeksiyon ilginç özelliklere sahiptir. Haritaya baktığımızda kutuplarda olan bölgelerin diğer bölgelere göre daha büyük çizildiğini görüyoruz. Kutuplardaki ülkeler ekvatordakilere göre daha büyük çizilir ve gerçek büyüklüklerinden uzaklaşırlar.

Rusya dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Ancak haritaya bakıldığında Rusya, Afrika üzerinde olursa o kadar büyük gözükmeyecekti. (Rusya’nın kutuplara göre yakın olduğu için daha büyük çizildiğini görüyoruz.)

Haritaya biraz daha baktığınızda Kanada, Avustralya‘nın iki kat büyük yüzölçümüne sahip olduğunu düşünebiliriz ancak aradaki fark sadece 1.285.825 kilometrekare’dir.

Daha fazla ülke karşılaştırması için; https://bit.ly/2u7UXmJ

İlk merkatör projeksiyonlu harita Gerardus Mercator tarafından 1569‘da çizildi. Tam bu dönemlerde Rönesans hareketleri Avrupa’da başlamıştı. Dünya haritasının Avrupa’nı merkezde olduğu bir harita olması ise sürekli olarak gördüğümüz haritada Avrupa’yı ne kadar çabuk hatırlayabildiğimizin de bir göstergesi haline geliyor.

En doğru haritayı tasarlayan kişi bulundu

1977 yılında Japonya’da dünyaya gelen Hajime Narukawa isimli mimar dünyayı en doğru biçimde gösteren haritayı tasarladı. 2016 yılında tasarladığı haritaya “The AuthaGraph World Map” ismini verdi ve Good Design Award ödülünü kazandı. Haritayı 96 parçaya bölen Narukawa bu şekilde dünyayı 4 boyutlu hale getiriyor. Tasarladığı haritanın yüzde yüz başarılı olmadığı söyleyen mimar çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiğini belirtiyor.

https://map-projections.net/ bağlatısına tıklayarak tüm projeksiyon çeşitlerini görebilirsiniz.

En popüler