Ana SayfaGenelErdoğan: 'ABD'YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ'

Erdoğan: ‘ABD’YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefonda bir görüşme gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye dair yapılan açıklamada, iki liderin ABD ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler Suriye konularını görüştüğü belirtildi. Trump bugün yaptığı açıklamada “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz” demişti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD ile Türkiye arasındaki ikili ilişkiler Suriye konularının masaya yatırıldığı aktarılırken, iki liderin Suriye’de güvenli bölge oluşturulması fikrini de ele aldığı aktarıldı. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘ABD’YE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ’

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Sayın Donald Trump ile bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye’de yaşanan son gelişmeler ele alınmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, mevkidaşının Suriye’den çekilme kararını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ederek, bu çerçevede Türkiye olarak NATO müttefikimiz ABD’ye her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu hatırlatmışlardır. “

‘GÜVENLİ BÖLGE KONUSU’

“Bölgede otorite boşluğu meydana gelmemesi için Menbiç Yol Haritası’nın tamamlanması, ayrıca çekilme kararının hayata geçirilmesini engellemek isteyen unsurlara fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan iki lider, kamuoyuna yönelik sağlıklı iletişimin önemine değinmişlerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ABD Başkanı Sayın Trump, Suriye’nin toprak bütünlüğü temelinde ülkenin kuzeyinde terörden arındırılmış güvenli bir bölge oluşturulması fikrini de ele almışlardır.”

TRUMP ‘TÜRKİYE SALDIRIRSA MAHVEDERİZ’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada Suriye’den çekilme sürecinin başladığını duyurarak, “Eğer Türkiye Kürtleri vurursa, Türkiye’yi ekonomik yönden mahvederiz. 20 millik (32 km) güvenli bölge kuracağız. Aynı zamanda Kürtlerin Türkiye’yi provoke etmesini istemiyorum” dedi.

Kaynak: Sputnik News

En popüler