Ana SayfaGündemEnerjide zam fırtınası: 'Yenileri de kapıda'

Enerjide zam fırtınası: ‘Yenileri de kapıda’

Elektrik ve doğalgaza yüzde 9 ile 14 arasında değişen oranlarda zam geldi. Yılbaşından bu yana, elektriğe yapılan zam yüzde 38.6’yı, doğalgaza yapılan zam yüzde 18.8’i buldu.

TL’deki büyük değer kaybının neden olduğu zam fırtınası dün enerji ile sürdü. Elektrik ve doğalgaza yüzde 9 ile 14 arasında değişen oranlarda zam geldi. Zamlar dün itibarıyla fiyatlara yansıdı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, elektrikte meskenler için yüzde 9, diğer tüketiciler için yüzde 14 artışa gidildi. Elektrik fiyatlarına en son 1 Ağustos’ta yine meskenler için yüzde 9, diğer tüketiciler için yüzde 14 zam yapılmıştı.

Kur maliyetleri artırdı

BOTAŞ da doğalgaza konutlar için yüzde 9, sanayi için yüzde 14 zam yaptı. BOTAŞ’ın açıklamasında, petrol fiyatlarındaki ve kurdaki artışa dikkat çekilerek “Gaz alım maliyetlerinde önemli oranda artışlar meydana gelmiştir. Son iki yılda brent petrol fiyatlarında yüzde 100’ü bulan ve döviz kurunda ise yaklaşık yüzde 63’lük artış gerçekleşmiştir. Bu nedenle doğal gaz toptan satış fiyatlarımızda yeni bir düzenlemeye gidilmesi zorunlu hale gelmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yılbaşından bu yana, elektriğe yapılan zam (perakende tek zamanlı tüketici bedeli üzerinden) yüzde 38.6’ya, doğalgaza yapılan zam (konutlar için) yüzde 18.8’i buldu. Elektrik üretimi amaçlı doğalgaz kullanımına gelen zam ise yüzde 112.5’e ulaştı.

Asgari fatura 126 TL

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), asgari 230 kilovatsaatlik tüketim üzerinden 4 kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 116 liradan 126 liraya çıktığını açıkladı. EMO, geçen yıla göre konut elektriğinde yüzde 33 zam olduğunu ve 4 kişilik bir ailenin aynı elektrik tüketimi için 31 lira daha fazla ödemek zorunda kaldığını belirtti. Sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama abonelerine yapılan zam oranı, yılbaşından itibaren yüzde 44’ü aştı.

Enerjideki dışa bağımlılığa ve kurdaki artışa dikkat çeken EMO, “Başkanlık sistemiyle enerji fiyatları için 3’er aylık dönemler halinde uygulanan maliyet esaslı fiyatlandırma mekanizması fiilen ortadan kaldırılarak her ay zam düzenine geçildi” diye konuştu –

KAYNAK : CUMHURİYET

En popüler