Ana SayfaGenelEmekli maaşı 2019'da ne kadar olacak? (Emekli zamları 2019)

Emekli maaşı 2019’da ne kadar olacak? (Emekli zamları 2019)

Milyonlarca emeklinin gözü kulağı yarın açıklanacak enflasyon rakamlarında. Yarın enflasyon oranına göre emeklilere yapılacak zam da netleşecek. Peki emeklilerin 2019 maaşı ne kadar olacak? İşte tüm ayrıntılar…

Emekli zammı için geri sayım başladı. 12 milyondan fazla emekli uzun süredir 2019’daki zam oranının ne kadar olacağını merak ediyor. Emekli 2019 Ocak zammı için yıllık enflasyon rakamı belirleyici olacak. Peki ama emekli zammı ne kadar olacak? Emekliye yüzde kaç zam yapılacak? Memur emeklilerine ne kadar zam yapılacak? İşte emeklilerin merakla beklediği zam müjdesi ile ilgili detaylar…

EMEKLİ ZAM ORANI BELLİ OLDU MU?
Emeklilerin zam oranı TÜİK tarafından açıklanacak olan yıllık enflasyon rakamı ile birlikte netlik kazanacak. TÜİK’in açıklayacağı rakamda Temmuz-Aralık ayları arasında gerçekleşen enflasyon rakamı emeklinin zam oranını belirleyecek. Son Kasım ayı enflasyon rakamında Temmuz-Kasım arasındaki 5 aylık döneme ait enflasyon rakamı yüzde 10,64 olmuştu.

Aralık ayındaki enflasyonun da dahil edilmesi ile birlikte net bir rakam ortaya çıkacak. Ancak emeklinin 2019 Ocak zammının yüzde 10 ile yüzde 12 arasında bir yerde olması bekleniyor. Emekliler bu oran aralığında bir zam alacak.

TÜİK’in Kasım ayı enflasyon rakamı ile birlikte açıkladığı yıllık enflasyon tahmini yüzde 21.28 olmuştu. TÜİK’in bir önceki ayda açıkladığı tahmin ise yüzde 24,45’ti.

EMEKLİ ZAMMI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?
Emekli 2019 Ocak zammı 3 Ocak 2019’da belli olacak. Yıllık enflasyon rakamı bu tarihte TÜİK tarafından açıklanacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?
Yapılacak zam sonrası en düşün emekli maaşı bin lira olacak.

EMEKLİYE SEYYANEN ZAM
Zammın ardından maaşı bin liranın altında olan emeklilere seyyanen zam uygulanacak ve bu emeklilerin maaşı bin liraya çekilecek.

EMEKLİYE ÇİFTE MÜJDE
Emeklilere yapılacak olan zam maaşın yanı sıra, ek ödeme tutarlarına da yansıtılacak.

MEMUR EMEKLİLERİ 2019 ZAMMI NE KADAR OLACAK?
Memur emeklilerine toplu sözleşme zammı olan yüzde 4’ün yanı sıra, enflasyon farkından doğan zam da yapılacak.

MEMUR EMEKLİSİ ENFLASYON FARKI NE KADAR OLACAK?
Kasım ayı enflasyon rakamı ile birlikte memur emeklisine yapılacak olan enflasyon farkı zammı ile ilgili de detaylar netleşmeye başladı.

En popüler