Ana SayfaGenelDüzenli spor nasıl olmalı?

Düzenli spor nasıl olmalı?

Öncelikle sporun ne olduğunu ne amaçla yapıldığını anlamamız ve tanımlamamız lazım.

Spor; eğlenerek keyif alarak yapılan bedensel gelişime dayalı sosyal bir faaliyettir. Spor, amaçsızca yapılan sonuçsuza yapılan bir faaliyet olamamakla beraber tam aksine zihinsel ve bedensel olarak bir amaca bir sonuca ulaşmaktır ve bu sonuca giden yol da en önemli kavramlardan biri de sporda düzeni sağlamaktır.

Spor geniş bir kavramdır bunun içerisine futbolda girer sokakta, caddede yapmış olduğumuz yürüyüş de koşu da girer. Sporların belli bir düzeni olmalı mıdır? Evet, tabi ki olmalıdır hatta sporun olmazsa olmazı budur. Nasıl ki biz günlük yemek ihtiyacımızı su ihtiyacımızı belirli zamanlarda aksatmadan karşılıyor isek başlamış olduğumuz veya yapamaya karar verdiğimiz sporu bir düzen içerisinde yapmalıyız bunu öncelikle zihnimizde oluşturup evet ben bu işi yapacağım deyip o şekilde ihtiyaç duyarcasına hem beynimize hem vücudumuza nakşetmeliyiz.

Spor, branştan branşa farklılık gösterir tabir ki. İşte bu farklılıklar oluşturur aslında sporun düzenini. Örneğin; futbol kulübünde futbolcusunuz bu durumda her gün antrenman yapmak mümkün değildir çünkü zihnen bunu istese de vücut bu durumu kaldıramayabilir. Başka bir örnek verecek olur isek evde kendi halinde spor yapmak isteyen bir birey düşünelim bu birey her gün yarım saat veya birer saat yapmalıdır bu düzeni korumalıdır. Bunu koruyamaz ise yapılan spor vücuda yapılan eziyetten öteye geçmiş sayılmaz.

Sonuç olarak; yapmış olduğumuz sporda ne olursa olsun bir düzenin olması gerekir. Bu sayede yapılmış olan spor zihnen ve vücut olarak o düzene alışıp hazır hale gelecektir ve aynı su ister gibi yemek yer gibi sporda bir ihtiyaç haline gelmiş olur. Bunu yapmaz isek o spor ihtiyaçtan çok vücudumuza beynimizin bir emri gibi zorla yapılmış bir faaliyetten öteye geçemez bu da sporun keyfini zevkini kaçırmaya yetecektir. Sporda düzen, yapılan sporda keyif almaya yetecektir.

En popüler