Ana SayfaGündemDoğal serinletici maden suyunun muhtemelen bilmediğiniz farklı kullanım alanları

Doğal serinletici maden suyunun muhtemelen bilmediğiniz farklı kullanım alanları

Özellikle sıcak yaz günlerinde sıkça tükettiğimiz maden suyunun şimdiye kadar kanıtlanmış pek çok faydası bulunmakta. Vücudun su ihtiyacını karşılarken, aynı zamanda ona gereksinim duyduğu mineralleri de sağlayan bu mucize su, zengin kalsiyum içeriğiyle kemikleri güçlendiriyor; birçoğumuzun yeterince almadığı magnezyumu alabilmemizi kolaylaştırıyor.

Maden suyunun ya da diğer adıyla mineralli suyun tüketiminde en çok dikkat edilmesi gerekense, bunu şekerli halde tüketmemek. Meyveli soda olarak satılan maden suları, şeker içermesi nedeniyle vücudunuza yarardan çok zarar veriyor. Dolayısıyla meyveliler yerine sade olanları tüketmeye özen göstermelisiniz. Maden suyunuzu tatlandırmak istediğinizde ise bunu evde kendiniz yaparak çok daha sağlıklı bir yol izleyebilirsiniz. Örneğin; içeceğiniz maden suyuna limon dilimleri katabilir ya da dilediğiniz herhangi bir meyveyi sıkarak elde ettiğiniz meyve suyunu ekleyebilirsiniz.

Peki maden suyunun içilerek tüketilmesi dışında farklı kullanım alanları da olduğunu biliyor muydunuz? Evet, mineral bakımından oldukça zengin olan bu sudan çeşitli şekillerde yararlanmak mümkün. İşte onlardan bazıları:

Saç durulama

Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra durulayacağınız suya en az 2 şişe maden suyu ekleyin ve buna 2 hafta boyunca devam edin. Maden suyu, saçın ve saç derisinin pH seviyesini ayarlar ve bu şekilde daha parlak, daha canlı görünen saçlara kavuşursunuz.

Maden suyunun saç için bir başka kullanım şekli ise saçınıza şekil vermek için saç spreyi yerine ya da saç spreyine ekleyerek kullanılabilmesidir. Hatta Avrupa’nın bazı ülkelerinde saç için özel maden suları da üretilmeye başlanmıştır.

Cilt bakımı

Maden suyu, cilt bakımında sıkça kullanılan bir üründür. Cildinizi temizledikten sonra tonik niyetine maden suyu kullanabilirsiniz. Evde kendi hazırladığınız maske gibi cilt bakım ürünlerine su yerine maden suyu ekleyebilir veya makyajınızı da yine maden suyuyla temizleyebilirsiniz. Ayrıca maden suyunun limonla birlikte kullanıldığında sivilcelere de iyi geldiği bilinmektedir.

Bunların dışında selülit tedavisinde de maden suyunun sıkılaştırıcı özelliğinden yararlanabileceğinizi biliyor muydunuz? Selülitli bölgeye maden suyuyla yapılacak düzenli masaj, bu bölgenin selülitli görüntüsünde iyileşme sağlayacaktır.

İçeriğindeki minerallerden cildinizin iyi bir şekilde faydalanabilmesi için cilt bakımınıza maden suyunu mutlaka eklemenizi öneririz.

Çamaşır yıkama

Özellikle beyaz çamaşırlar için kullanılan maden suyu, beyazlatıcı özelliğiyle çamaşır suyuna oranla daha az yıpratıcı olduğu için de sıkça tercih ediliyor. Bunun için geniş bir kapta maden suyu eklediğiniz suda beyaz çamaşırlarınızı bekletebilir ya da çamaşır makinenizin deterjan bölümüne yarım litre maden suyu koyarak çamaşırlarınızı bu şekilde yıkayabilirsiniz.

Hamur işleri

Kek, pasta, poğaça gibi hamur işlerinin yapımında kabartma tozu yerine maden suyu kullanılması, bunları kabartma adına oldukça iyi sonuçlar doğurabiliyor. Su ve kabartma tozunu malzemeler arasından çıkarıp bunların yerine kullandığınız ölçülere maden suyu ekleyebilirsiniz. Bu şekilde bu yiyeceklerin bayatlama sürelerinin de uzadığı söylenmektedir. Ayrıca börek yaparken de en üst katmana sürdüğünüz yumurtalı-sütlü karışıma biraz maden suyu eklemek, böreğinizin fırından çıktığında çıtır çıtır olmasını sağlayacaktır.

Maden suyu içeriğindeki mineraller bakımından oldukça zengin ve son derece sağlıklı bir içecektir. Bu faydalı suyu içecek olarak tüketmenin yanı sıra yukarıda yer verdiğimiz gibi çeşitli alanlarda da kullanabilirsiniz. Özellikle cilt ve saç bakımında sıkça tercih edilen maden suyu, uzun vadede zararlı olabilecek kimyasal ürünlerin çok daha sağlıklı bir alternatifi olabilir.

En popüler