Ana SayfaGenelDikkat bu gün son gün. Bu fırsatı kaçırmayın.600 milyon

Dikkat bu gün son gün. Bu fırsatı kaçırmayın.600 milyon

Hazine arazilerinin kiralanması için bugün son gün!

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde hazine arazilerinin çiftçilere kiralanmasına ilişkin yürütülen projede başvurusu süresi bugün sona eriyor.

Yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisi 10 yıla kadar çiftçilere kiralanabilecek.

Söz konusu arazilerin kiralanması ile 10 yıllık bir sürede çiftçilere ilave olarak 600 milyon liradan daha fazla bir gelir sağlanmış olacak.

Proje sonucunda hazineye ait olan ancak izinsiz ve sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri kayıt altına alınarak, kira bedelleri ödenerek ekilip biçilecek.

Ayrıca kiralama işlemi ile Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı olmayanlar da kayıt olacak. Böylece tarımsal destek, düşük faizli kredi ve tarım sigortaları gibi konulardan da yararlanabilecek.

Çiftçiye 600 milyon gelir sağlayacak Hazine arazilerinin kiralanması için bugün son gün. Tarihi fırsatı kaçırmamak için bugün başvuruda bulunmak gerekiyor.

100 bin çiftçi Hazine arazisi için başvurdu! Üç il rekor kırdı
Hükümetin çiftçilerin yüzünü güldüren düzenlemesi işe yaradı. 100 binin üzerinde çiftçi Hazine’ye ait tarım arazilerini 10 yıllığına kiralamak için harekete geçti. En çok başvuru yapılan iller Adana, Hatay ve İzmir oldu

Hazine’ye ait tarım arazilerinin üreticilere kiralanması projesinde başvuru süresi yarın sona eriyor. SABAH’ın edindiği bilgilere göre, projeden yararlanmak için 100 binden fazla çiftçi başvuru yaptı. En fazla başvuru yapılan iller sırasıyla Adana, Hatay ve İzmir oldu.

ADANA İLK SIRADA
Hazine arazilerini ekip biçen çiftçilerin yüzünü güldüren düzenlemeye bugüne kadar Adana’dan 10 bin 5, Hatay’dan 7 bin 309, İzmir’den 4 bin 920 vatandaş başvurdu. Yaklaşık 218 bin vatandaşı ilgilendiren düzenleme, 3 milyar 400 milyon metrekare Hazine arazisinin ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden kiralanmasını kapsıyor.

Uygulama kapsamında 10 yıl süreyle kiralama sözleşmesi yapılabiliyor. 10 yılın sonrasında da sözleşme uzatılabiliyor. Araziyi satın almak isteyen üretici ecrimisil bedelinin yarısını ödeyerek arazinin sahibi olabiliyor. Satış bedelinin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 20, yarısının peşin ödenmesi halinde ise yüzde 10 indirim yapılıyor. Taksitli satışlarda ise 6 yılda 12 eşit taksitle ödeme imkânı sağlanıyor. Arazileri kiralayan çiftçi Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği tüm desteklerden faydalanabiliyor.

En popüler