Ana SayfaGenelBu otomobiller 2019'da üretilmeyecek! Bakın hangi modellerin fişleri çekiliyor.

Bu otomobiller 2019’da üretilmeyecek! Bakın hangi modellerin fişleri çekiliyor.

Otomotiv devleri 2019’da yeni modellerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Her bir markanın birbirinden iddialı ve dikkat çekici araçları var. Bu sene otomotiv piyasasında sert bir rekabet yaşanacak görünüyor. Madalyonun başka bir yüzü daha var, çünkü markalar bazı modellerini piyasadan çekiyor ve üretimlerine son veriyor.

İşte 2019 yılında üretimine son verilecek olan otomobiller…

Alfa Romeo MiTo

Ford C-Max

Ford Grand C-Max

Infiniti Q50 Hybrid

Opel Adam

Opel Cascada

Opel Karl

Toyota Avensis

Volkswagen Beetle

Audi A3 (3 kapı)

Bazı modellerde dizel seçeneğini kaldıran veya aşama aşama üretimi sonlandıracak olan otomotiv firmaları var. Yeni dizel otomobil satışları geçtiğimiz yıl boyunca yaklaşık üçte bir oranında azaldı. Satışların düşmesi, yeni düzenlemeler ve diğer tüm noktalar üreticileri dizelden vazgeçmeye itti.

Autocar sitesi dizel seçeneği kaldırılması planlanan veya artık olmayan araçları listeledi. Bu listenin İngiltere ve Avrupa’daki gelişmelere göre hazırlandığını da belirtelim. İşte o marka ve modeller…

Fiat 500X

500X’in yeni modelinde dizel motor yer almıyor, dizel motorun yerini ise üç silindirli bir ünite aldı. 500X’teki bu değişim, FCA’nın (Fiat Chrysler Automobiles) dizel stratejisinin bir parçasını oluşturuyor.

Fiat Chrysler Automobiles

Yapılan açıklamaya göre 2022’den sonra dizel motor sadece ticari araçlarda olacak. Bu tarihten sonra FCA’nın diğer otomobillerinde, SUV modellerinde ise dizel seçeneği bulunmayacak.

Honda CR-V

Honda da dizel seçeneklerini elden geçiren bir isim oldu. Belirtilenlere göre CR-V’de dizel seçeneği olmayacak.

Kia Rio

Rio bu yılın başlarında 1.4 litrelik 89 bhp CRDi dizel motor ile piyasaya sürüldü. Fakat Kia, Rio’da dizelin fişini geçmeye karar verdi. Nedeni aslında çok basit, geçtiğimiz sene satılan 8470 Rio’dan sadece 1673’ü dizeldi.

Kia Venga

Kia’nın diğer modeli Venga için de aslında Rio’nun hikayesi geçerli. 2017’de satılan 6130 otomobilin sadece 1172’si hem 1.6 litrelik hem de 1.4 litrelik CRDi dizel motora sahipti. Yani satışlar düşüktü. Dizel Rio ve Venga modellerinin üretimi başka yerlerde devam ediyor, ancak İngiltere’de 2017 ve 2018’de satışlar düşmüştü.

Mitsubishi ASX

1.6 ve 2.2 litrelik dizel motorları ASX satışlarının %44’ünü oluşturdu, geri kalan %56 ise benzinli seçeneğe ait. Fakat tüketiciler daha çok alternatif seçeneğe yöneldi ve hibrit Outlander PHEV’e ilgi gösterdi. ASX’te değişim yaşanacak görünüyor.

Mitsubishi Outlander

Outlander’ın satışlarına gelirsek, %23’ü dizel, %77’yi ise hibrit modeli oluşturuyor. Outlander’ın eski dizel motorunu 2.0 litrelik benzinli bir seçenekle değiştirmek için harika bir zamanlama. Zaten Mitsubishini’nin bir sözcüsü de dizel modellerin satışlarının düştüğünü de belirtti.

Porsche Macan

Dizel Porsche en başlarda dikkat çekiciydi, ancak dizel Macan, WLTP’nin emisyon ve yakıt testinde zorluklarla karşı karşıya kaldı. Satışları da yavaşladı.

Porsche Panamera

Macan için geçerli olan durum, Panamera için de geçerli. Panamera’nın 2017’deki satışının %15’ini dizel model oluşturdu. Bir Porsche sözcüsü yaptığı açıklamada, “Dizel modellere olan talep azalırken, hibrit ve benzinli modellere olan ilgi artıyor” dedi.

Seat Toledo

Toledo’nun dizel modeli için tehlike çanları satışlarda çaldı. Autocar İngiltere’nin verdiği bilgiye göre 2018’de temmuz sonuna kadar 705 Toledo satıldı ve bunlardan sadece 139’u dizeldi.

Skoda Fabia

Skoda’nın Fabia modelinde de dizel seçeneği yok. Cenevre Otomobil Fuar’ında sahne alan Fabia’nın seçenekleri arasında dizel artık yok. Artık üç silindirli 1.0 litrelik bir motor var. Bunun nedeni ise satışlar oldu. Dizel motorlu seçenekler toplam satışların sadece düşük bir kısmını kapsıyordu.

Subaru

Görünüşe göre 2.0 litrelik bozer dizel seçeneği İngiltere’deki web sitesinden kaldırıldı. Seçenekler arasında 2.0 ve 2.5 litrelik benzinli modeller var.

Suzuki

Düşük satışlar Suzuki’yi de vurmuş görünüyor, en azından İngiltere için durum bu şekilde. Suzuki’den bir sözcü, “Vitara ve SX4 S-Cross’un DDiS modellerinin üretimi İngiltere için geçici olarak durduruldu” açıklamasını yaptı.

Toyota Avensis

Toyota geçtiğimiz sene lüks alt markası Lexus’un Avrupa için daha fazla dizel seçenek üretmeyeceğini duyurdu. Sıra artık Avensis’e geldi.

Toyota RAV4

RAV4’ün mevcut nesli dizel seçeneğe sahip son nesil. Toyota bu sene başlarında dizel RAV4’leri üretmeyi bıraktı. Gelecek aylarda çıkacak olan yeni nesil RAV4’lerde ise benzin ve hibrit seçenekleri olacak.

Toyota Verso

Toyota’nın diğer bir modeli Verso da listede bulunuyor.

Volvo

Volvo, V60’tan sonra daha fazla dizel araç tanıtmayacağını açıklamıştı. Bu durum S60’dan sonraki her otomobilin sadece benzin, elektrikli veya hibrit olacağı anlamına geliyor. Dizeller ise aşamalı olarak kaldırılacak.

En popüler