Ana SayfaGündemBedelli askerlikte başvuru 300 binin üzerine çıkarsa...

Bedelli askerlikte başvuru 300 binin üzerine çıkarsa…

Bedelli askerlik yasasında kritik bir haftaya giriliyor. Meclis’ten geçen yasa, bu hafta Cumhurbaşkanlığı’na gönderilecek, onayın ardından da yürürlüğe girecek.

Bedelli yasası Meclis’ten geçti. Şimdi onay sürecinin tamamlanması bekleniyor. Onayın ardından ise 3 aylık başvuru süresi başlayacak. Milli Savunma Bakanlığı gerekli hazırlıkları tamamladı.

Yasa ile eş zamanlı olarak bir uygulama emri çıkarılacak. Böylece askerlik şubeleri ve konsolosluklara talimat gidecek, vatandaşlara da başvuru koşulları ilan edilmiş olacak. Kimin nerede, ne zaman temel eğitime alınacağı da üç aylık sürenin bitiminden sonra kesinleşecek.

Birliklerin ihtiyaçlarına göre yer ve zaman tespiti yapılacak. Isparta, Amasya, Manisa, Burdur, İzmir, Konya ve Erzincan eğitim birliklerinin bulunduğu yerler. Beklenti bu illerde temel eğitim verilmesi…

Zamanlama tamamen başvuruya göre planlanacak. Bedelli askerler belli aralıklarla silah altına alınacak. Başvuru 300 binin üzerine çıkarsa, temel eğitim bir yıl sonraya kalabilecek.

Temel eğitimde önce yanaşık düzen gibi talim eğitimi, ardından silahı tanıma, takıp sökme ve atış bilgileri verilecek. Daha sonra atış talimi yapılacak. Ayrıca milli güvenlikle ilgili teorik dersler de verilecek.

21 günlük temel eğitimde çarşı izni olmayacak. Bedelli askerler eğitimin sonunda yemin edip terhis olacak.

Peki askere gitmek üzere tüm işlemlerini tamamlamış olanlar ne yapacak? Sülüsünü alanlar askere gitmek zorunda mı? Bu sorulara yetkililer kesin ifadelerle yanıt veriyor.

Hangi belgeyi almış olursa olsunlar, kışlanın kapısından adımını atmamış olanlar bedelliden yararlanacak. Son anda askere gitmekten vazgeçip bedelliden yararlananlar hakkındaki yasal işlemler de durdurulacak.

Tecilliler, bakaya ve yoklama kaçakları yasadan yararlanırken, firar edenler yararlanamayacak.

En popüler