Ana SayfaGenelBatıl inançları olanlara bu hediyeleri almayın!

Batıl inançları olanlara bu hediyeleri almayın!

Sevdiğimiz kişileri mutlu etmek için özel günlerde hediyeler alıyoruz ancak bu kişilerin batıl inançları varsa aldığınız bazı hediyeler pek hoşlarına gitmeyebilir. Bu küçük kurallara uyarsanız sevdiklerinizi çok mutlu edebilirsiniz! Batıl inançlar bölgelere göre değişiklik gösterse de dünyada yaygın olarak görülen bazı inançlar ve almamanız gereken hediyeleri sizin için derledik…

1. Keskin objeler

Dünyanın birçok yerinde bıçak ve makas gibi keskin aletlerin kötü şans getireceğine inanılıyor. Hatta bu aletler hediye olarak verilirse kişilerin arasının bozulacağına inananlar da var. Almanya, İsviçre, Brezilya ve Mısır gibi yerlerde bu inanışlar halen devam etmektedir. İsviçre gibi çakısı ve bıçağıyla ünlü bi bölgede güzel bir hediye olabilir bu yüzden bu tarz hediyeyi alırken kötü şansı engellemek için başka şeylerle birlikte verilebilir. Örneğin bıçağı vereceğiniz zaman bozuk para ile birlikte verin ve kişiden hediyeyi aldığı zaman bozuk parayı geri vermesini isteyin. Böylece bıçak hediye olmaktan çıkıyor ve arkadaşınız bunun için size ödeme yapmış oluyor!

2. Boş bir cüzdan


Sevdiğiniz kişiye cüzdan almak her zaman için tercih edilen bir hediye çeşididir. Hem kullanışlı olması hem de hiç yanından ayırmaması ile kullanışlı hediyeler arasına girer. Batıl inançlara sahip bir arkadaşınıza bu hediyeyi alacaksanız sakın içi boş cüzdan vermeyin! İçine koyacağınız bozuk paralar kötü talihi uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır! Deri cüzdanların rabet gördüğü İtalya’da çok görülen inanç dünyanın her yerine yayılmış durumda.

3. Ayna

Özellikle Asya ülkelerinde görülen bu batıl inançta aynaların kötü ruhları çektiğine inanılmaktadır hatta ayna kırılmasının çok kötü durumlara yol açacağı düşünülmektedir. Bu nedenlerle sevdiğiniz kişilere ayna hediye ederken iyi düşünün çünkü kötü etkisinin 7 yıl boyunca geçmeyeceği düşünülüyor!

4. Eldiven

Soğuk kış günleri için eldiven alma fikri her zaman iyi olmuştur. Ancak birçok bölgede eldiven hediye etmek kötü talihi çağırmak gibidir! Çok eskilere dayanan bu inançta Ortaçağ’da şovalyeler savaşlara giderken sevdiklerinin eldivenlerini zırhlarına saklarlarmış. O zamandan bu zamana evrilerek bu şekile dönüşen bir inanç olmuştur.

5. Saat


Saat sevenler olduğu kadar olmayanların da çok olduğu bir gerçek. Özellikle Çin’de görülen bu inanışta bir kişiye saat hediye etmek hiç de güzel bi şey değildir çünkü zamanın su gibi akıp geçtiğini, ölüme yaklaşıldığını hatırlatıyor!

6. Uğursuz sayılar içeren hediyeler


Dünyanın her bölgesinde sayılara yüklenen anlamlar farklı olsa da bazı bölgelere aşina olmanızda fayda var. Örneğin Kuzey Amerika’da 13 sayısı oldukça uğursuz kabul ediliyor. Ya da Çin’de 4 sayısının okunuşu “ölüm” kelimesine benzediği için, 4 sayısı olabildiğince az kullanılıyor. Hatta insanlar grup halinde hediye alırken bile 4 kişi almamaya çalışıyorlar. Ayrıca Japonya’da 9 sayısının okunuşu “işkence” kelimesine benzediği için insanlar dokuzla alakalı bir hediye almaktan kaçınıyor.

7. Çift sayılar içeren hediyeler


Hindistan’da dahil olmak üzere birçok ülkede, tek sayılarda hediye vermekten kaçınılıyor. Örneğin harçlık verirken bile 100 TL değil 101 TL vermeye özen gösteriyorlar. Ayrıca Yahudilikte de tek sayıların çift sayılardan uğurlu olduğuna dair bir inanış var. Bu inanışın tek istisnasıysa 18!

En popüler