Ana SayfaGenelBarista nedir? Kimlere barista denir?

Barista nedir? Kimlere barista denir?

Kahve son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan, adeta modaya dönüşen bir içecek halini aldı. Klasik kahvenin yanında birçok kahve kombinasyonları ortaya çıktı. Bunlarla birlikte 3. nesil kahveciler, barista, cold brew gibi birçok terim de beraberinde geldi. Kahveleri mekanlarında ön plana koymuş yerlerin baş aktörü olan baristalar neler yapar gelin bakalım…

Barista, İtalyanca’da barmen demektir. Kahveyi yapan, sunan ve kahve hakkında bilgisi bulunan kişilere barista denir. İşini layıkıyla yapan her barista adeta bir kahve ustasıdır. Kahve makinaları kullanmayı çok iyi bilir ve hangi kahveyi nasıl servis edeceğini bilir.

Makinaların günlük bakımlarını yapabilen baristalar, kahveyi en şekilli halde sunarken, kahve çekirdeklerinden de çok iyi anlar.

Özellikle espresso ve kahve konusunda İtalya çok önemli bir yerdedir. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara bariste denmektedir. Ülkemizde de kahve kültürünün yaygınlaşması ile baristalar aranan kişiler olmaya başlamışlardır.

Genelde latte üzerine yaptıkları çiçek, ağaç, çizgi film karakteri vb. gibi figürleri yapan kişiler olarak tanınan baristlar için bu kısım işin küçük bir parçası. Buna Latte Art deniliyor ve bu işin tamamen görsel kısmı olsa da artık lattelerin vazgeçilmezi olmuş durumdadır.

Kahve kokuları arasında çeşit çeşit kahve yapmak, havalı makinaları ve malzemeleri incelikle kullanmak, herkesin ilgi gösterdiği bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak çoğu kişiye fazlasıyla ilgi çekici görünüyor. Para kazanma amaçlı öğrencilik zamanlarında başlanan bu işin tekniğini anlayanlar ve devam edenler oldukça fazla. İyi bir barista olabilmek için iyi bir barista ile birlikte çalışmak önemli bir ayrıntıdır.

En iyi barista olabilmek için yarışma bile var! Dünyanın en iyi baristalarının yarıştığı ” Dünya Barista Şampiyonası” ilk olarak Norveç‘te yapıldı. 2000 yılında ilk olarak yapılan yarışmada her sene farklı bir ülkede düzenlenerek devam ediyor. Yarışmalarda baristalardan 15 dakika içerisinde 12 adet kahve yapmaları isteniyor.

En popüler